Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak bileği burkulmaları, her yaşta görülebilen ve sık karşılaşılan yaralanmalardır. Ayak bileği eklemini destekleyen güçlü bağların zorlanmasıyla basit gerilmelerden önemli yırtılmalara kadar hasarlar oluşabilir.

 

Ayak Bileği Burkulmaları Neden Olur?

Ayak bileğinin yürüyüş ya da sportif aktiviteler sırasında içe doğru dönmesi sonucu, genellikle eklemin dış tarafında yaralanma meydana gelir. Engebeli zeminler, düşme, anlık durma ve hızlanma gerektiren sportif aktiviteler, ayak önüne bir başka rakibin basması sonucunda gelişebilir.

 

Bulgular

Ağrı ile birlikte şişlik, üzerine basma güçlüğü izlenebilir. Burkulma sonrasında bağların yaralanması genel olarak hafif, orta ve ağır olarak sınıflandırılır. Hafif derecede yaralanmalarda bağ yapısında gerilmeler izlenirken, orta derecede yaralanmalarda kısmi yırtıklar oluşmaktadır. Ağır yaralanmalarda ise bağlarda tam kat yırtık izlenir. Bağların tam olarak yırtılması durumunda ek olarak ayak bileğinde bir boşluk ve güvensizlik hissi oluşabilir. Ayrıca bağların yapıştığı kemiklerde kırık olması ağır yaralanmalar sonucunda görülebilir.

Genel olarak şişme ve ağrı yaralanmanın şiddeti ile orantılıdır.

Ne Yapılabilir?

Yaralanmanın şiddetine göre, yaralanmanın olduğu andan doktor muayenesine kadarki süreçte amaç öncelikle ağrıyı hafifletmek ve şişliği azaltmak olmalıdır.

 

Ayak bileği burkulmalarında ilk aşamada yapılabilecekler:

  • Buz uygulaması
    Şişlik olan bölgeye cilt teması engellenecek şekilde saat başı, yirmi dakika kadar soğuk uygulama yapılabilir.
  • İstirahat
    Mümkünse iki-üç gün yaralanan ayak bileği üzerine basılmamalıdır.
  • Elastik bandajlama
    Elastik bandajlama yapılırken, bandaj parmak uçlarını dışarıda bırakacak şekilde çok sıkmadan ve burkulma yönünün tersine destek olacak şekilde ayak bileğinin üzerine kadar sarılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

·       Bacağı yüksekte tutma

        Ayak bileğinin yastık üzerine kaldırılarak kalp seviyesinden yukarıda tutulması

·       Ağrı kesici ilaçlar

·       Ayak bileklikleri

 

Doktor Kontrolü

Doktor muayenesinde, kemik ve yumuşak dokular gerekli görüldüğü takdirde röntgen ve MR ile değerlendirilip yaralanma şiddetine göre tedavi planlaması yapılır. Genel olarak birçok ayak bileği burkulması ameliyata gerek kalmadan tedavi edilir. İyileşme süresi yaralanma şiddetine bağlı olarak birkaç gün ile 3 ay arasında değişir.

Categories:

Posted by @emot