Adım Adım Burun Estetiği

Adım Adım Burun Estetiği

07/11/2022

Burnunuzun görünümünü veya işlevini iyileştirmek istiyorsanız, teknik olarak rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği ameliyatını araştırmaya başlamışsınız demektir. Motivasyonunuz görünümü değiştirmek yerine nefes almayı iyileştirmek ya da her ikisi birden olabilir. Bu önemli kararı vermenizle birlikte izleyebileceğiniz adımları bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Adım: Doğru Bir Estetik Cerrahı ve Hastane için Araştırma Yapmak
2. Adım: Konsültasyon ve Burun Estetiği Tasarımı
3. Adım: Burun Estetiği Ameliyat Planlaması
4. Adım: İyileşme Süreci ve Tıbbi Takip

1. Adım: Doğru Bir Estetik Cerrahı ve Hastane için Araştırma Yapmak

Cerrah seçimi ve ameliyatın gerçekleştirileceği hastaneyi araştırırken size yardımcı olabilecek belli başlı kriterleri aşağıda bulabilirsiniz.

Cerrahın Eğitimi

Araştırmanızda internette karşınıza çıkan ya da tanıdıklarınızın önerdiği birkaç cerrah ismi olacaktır. Burun estetiği yapan bu isimlerle ilgili ilk araştıracağınız konu elbette eğitimleridir. Plastik cerrahi uzmanları görünüm ya da fonksiyonel amaçlarla bir organa, temel cerrahi prensipler doğrultusunda onarım yapan Hipokrat yemini etmiş tıp doktorlarıdır. Günlük konuşmalarda kısaca “plastik cerrahi” olarak bilinen tıp branşının asıl adı estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahidir.

Cerrahın Deneyimi

Eğitimi ile birlikte cerrah seçiminde en önemli faktör, cerrahın deneyimli olmasıdır. Deneyim genellikle yıllar içerisinde yüzlerce vakayla ilgilenmeleri sonucu oluşmaktadır. Bu konuda sorular sormanızda bir sakınca olmadığını bilmeniz oldukça önemli.

Cerrahın portföyünde öncesi ve sonrası fotoğraflarını incelemek de doktorun estetik anlayışını ve sonuçların kalitesini anlamınızda yardımcı olacaktır. Unutmamak gerekir ki bu fotoğraflar izni alınan hastaların fotoğraflarıdır. Cerrahların en iyi sonuçlarını yayınladıkları bilinir fakat estetik anlayışınıza uyup uymadığını bilmenizin önemli bir yolu bu fotoğraflardır.

İletişim ve Bakış Açıcı

Cerrahınızın bir satıcı değil bir doktor olarak sorunu teşhis etmesi ve en uygun tedaviyi önermesi gerekir. Size özel durumunuzda geçerli olan tüm riskleri, faydaları ve sınırlamaları anlatmalıdır. Kendinizi rahat hissetmediğiniz yerde aksine baskı veya zorlama hissederek bir eylemde bulunmaktan kaçının. Genel olarak, hislerinize güvenin ve bunun uygun olmadığını düşünüyorsanız seçtiğiniz yönde adımlar atın.

Günümüzde yenilikçi ve sanatsal becerilerini geliştiren cerrahlar, yüzün en belirgin özelliklerinden biri olan burnu yenilemek yerine iyileştirmek için yeni cerrahi ve cerrahi dışı teknikler kullanıyorlar.

Cerrahların, burun estetiği yaptırmayı düşünen kişileri, trend görünümlere göre bir yaklaşımla yönlendirmeleri sakıncalıdır. Bunun yerine, kendi otantik görünümlerini bazı dokunuşlarla iyileştirerek de iyi hissedebilecekleri bir çözüm yolu bulunabileceği konusunda desteklemeleri önemlidir. Doğru iletişim ve ortak kararlarla otaya çıkan sonuç hem doğal hem de iyi hissettiren nitelikte olmaktadır.

Hastanenin Güvenliği ve Konforu

Cerrahi bir prosedür söz konusu ise en önemli faktör güvenliktir. Cerrahınızın ameliyatı yapacağı hastanenin koşullarını araştırın. Sağlık güvenliği konusunda önlem almış olması, özenli ve deneyimli bir kadroyla hizmet vermesi hastanenin güvenilirliğini gösterir.

2. Adım: Konsültasyon ve Burun Estetiği Tasarımı

Estetik veya fonksiyonel motivasyonlarla yaptığınız araştırmalar sonucu burun ameliyatı için doğru yeri buldunuz. Randevu günü geldiğinde, beklentilerinizi tüm açıklığıyla iletmek için kendinizi rahat hissetmeniz önemli. Bunun için görüşmede doktorunuz netleştirici sorular soracaktır. Randevunun daha akıcı ve rahat geçmesi için, görüşme öncesinde yazılı notlar almanız faydalı olacaktır. Sizin için önemli olan noktaları net bir şekilde açıklamak, bir sonraki adım için gereklidir.
Görüşmenizde ayrıca dosyanıza kaydedilecek maddeler aşağıdaki gibidir.

 • Yaş, cinsiyet
 • Cilt yapısı
 • Nefes problemlerinin olup olmadığı
 • Burnun alın çene ve dudak yapısıyla olan ilişkisi
 • Tıbbi geçmişiniz, kullandığınız ilaçlar
 • Alerji ve travma öykülerinizin olup olmadığı

Konsültasyonunuz sırasında, yeni görünümünüzün benzerini oluşturmak için bilgisayar programıyla burun estetiği tasarımı hazırlanır. Tasarıma karar verdikten sonra ameliyatın hangi işlemleri içereceği veya ameliyat dışı yöntemler ortaya çıkmaktadır.

3. Adım: Burun Estetiği Ameliyat Planlaması

Konsültasyon sonucu tasarım için yapılacak olan işlemler doğrultusunda burun estetiği ameliyat planlaması oluşturulur. Uzmanlar öncelikle, işlevsel özelliklerin yitirilmemesine, nefes almayı engellememesine, koku duyusu kaybının yaşanmamasına dikkat etmektedir. Burun estetiği ameliyatı modern tıp olanakları ile birlikte açık ve kapalı şekilde uygulanabilmektedir.

Ameliyat genel anestezi altında uygulanmaktadır. Süresi uygulanacak işlemlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de yaklaşık 2 saat sürmektedir. Durumunuz özelinde, aynı gün ya da ameliyat gününden bir gün sonra taburcu olabilirsiniz. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde doktor takibi ve özenli bakım oldukça önemlidir.

4. Adım: İyileşme Süreci ve Tıbbi Takip

Burun estetiği ameliyatının başarılı sonuçlanması, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin iyi yönetilmesini de kapsamaktadır. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Doktorunuzun tavsiyelerinin dışına çıkmayın.
 • Reçetedeki ilaçların kullanımını aksatmayın.
 • Burun ve yüz bölgesi özellikle ilk 1 ay spor, çarpma kazaları gibi travmatik olaylardan ve aşırı sıcaklardan maksimum derecede korunmalıdır.
 • Ameliyat sonrası erken dönemde güneş ışınlarına direk maruz kalmaktan kaçının.
 • Ağır fiziksel ve sportif aktivitelerden kaçının.
 • Alerjik reaksiyona neden olabilecek durumlardan kaçının.
 • Doktor kontrollerinizi aksatmayın.

Ameliyat sonrası her hasta için farklı gelişmekle birlikte:
3 ila 10 gün arası süren göz kapaklarında şişme ve morarma görülmesi olağandır.
6. gün burun ateline alınır, emilebilen dikişler kendiliğinden düşer.
Genel olarak, şişlik iki, üç ay, daha nadiren yılda bir kez devam etse bile, 10-12. günlerde iyileşme görülebilmektedir.

EMOT Plus Yaklaşımı

EMOT Plus Hastanesi, bilgi birikimi ile özenli ve prensipli sağlık hizmeti sağlamaktadır. Tecrübeli ve güvenilir plastik cerrahları, burun estetik ameliyatınızı yüz yapınıza ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek gerçekleştirmektedir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?