Ameliyathane Hakkında Merak Ettikleriniz

Ameliyathane Hakkında Merak Ettikleriniz

25/03/2022

Ameliyata telefonla girebilir miyim?

Ameliyathaneye telefon ile girmeniz uygun değildir. Müzik dinleme talebiniz ameliyathanede karşılanmaktadır.

Ameliyata ojeli girebilir miyim?

Sadece oje değil, takı, gözlük, takma diş vs. ameliyathane şartları için uygun değildir. Parmak ucunuzdan cihaz yardımıyla vücut oksijen düzeyiniz ölçüldüğünden ojeli tırnaklar uygun değildir. Takma diş (Takılıp çıkartabilen, sabit olmayan) dişlerin ağzınızda olması uyutulmanız durumunda hava yoluna kaçma veya tıkama olasılığı olduğundan uygun değildir. Hastalar ameliyat önlüğü, maske ve bone ile kabul edilmektedir.

Hastanın mahremiyeti gözetiyor musunuz?

Hasta mahremiyetine özen gösterilmektedir. Tıbbi gereklilik ve izniniz olmadan hiçbir uygulama yapılmamaktadır.

Adet dönemimde (Regl, menstruasyon) ameliyat olabilir miyim?

Regl dönemi ortopedik veya beyin cerrahi ameliyatınız için engel teşkil etmemektedir. Ancak kullanılan ilaçlar mutlaka gözden geçirilmektedir.

Hastanemizde yapılan ameliyatlar açısından adet döneminde olmanız tıbbi olarak engel oluşturmamaktadır. Kişisel hijyeninizi korumada bir başkasına bağımlı olmanız (İki elden ameliyat olmak, refakatçi sorunu vb) açısından konuyu değerlendirmenizi öneririz.

Hamileyken ortopedik ameliyat olabilir miyim?

Yaklaşımımız, hamilelik döneminde mutlak bir tıbbi gereklilik değilse ameliyatları hamilelik sonrası döneme ertelemektir. Acil ameliyat gerektiren, beklemenin hastanın zararına olacağı durumlar, yaşam kalitesini bozan durumlarda hamilelik döneminde ameliyat yapılacaksa:

-Kadın Doğum hekimi muayenesi ile değerlendirmeniz yapılır.

-Anestezi hekiminiz, anestezi planı ve kullanacağı ilaçları Kadın Doğum hekimi veya var ise hekiminizle paylaşacaktır. Anestezik ilaçlar tıbbi olarak anneye ve bebeğe zarar vermeyecek şekilde planlanacaktır. Tüm bunlara karşılık hamilelik döneminde cerrahi uygulamalarda riskleri sıfırlamak mümkün değildir. Bu durumda olası uygulamaları, fayda/zarar ilişkisini hekimlerinizle konuşmanız uygundur.

Zorunlu olarak radyasyon gerektiren görüntüleme yöntemi kullanılacaksa boynunuz, karın ve göğsünüz kurşun koruyucu gömleklerle kapatılacaktır.

Ameliyat öncesi taraf işaretlemesi nedir?

Ortopedik girişimlerde uzuvlarımızın çift olmasından dolayı hatalı tarafa uygulama yapmamak amacıyla ameliyattan önce hekiminiz tarafından cerrahi yapılacak tarafın işaretlenmesi işlemidir. Ameliyat olacak uzvunuz, ameliyattan önce işaretlenecektir.

Platinler havalimanlarında sorun çıkarır mı?

Ameliyatınızda kullanılan plak, vida, tel gibi implantlar var ise bunlar x-ışını kontrollerinde görüntülenir. Havalimanı vb. yerlerde metal algılayıcı cihazlarla algılanıp ikaza yol açabilirler.

Hastalardan çıkarılan platinler ne yapılmaktadır? Tekrar hastaya kullanılabilir mi?

Çıkartılmış implantların tekrar kullanılması mümkün değildir.

Ameliyathanede hava neden soğuk tutulmaktadır?

Enfeksiyonların önlenmesi amacı ile ameliyat salonları soğuk tutulmaktadır. Hastaların bu durumdan etkilenmemesi için ısıtıcı battaniyelerle örtülmektedir.

Ameliyat sırasında cilt dikişi nasıl yapılmaktadır? Estetik dikiş daha iyi midir?

Cilt dikişi, materyalin tipi, dikiş sayısı, konulduğu yer açısından; yara izi, kullanılan malzeme ve hastanın doku iyileşmesine göre farklılık göstermektedir. Her cerrahi kesi mutlak olarak iz bırakır. Hastanemizde cerrahi kesi izinin en az olması için tıbbi gerekler yerine getirilir.

Ameliyatta tuvaletim gelirse ne olur?

Ameliyat sırasında küçük tuvalet ihtiyacınız olursa, ekibimiz size yardımcı olacaktır. Uzun süren, büyük ve özellikli cerrahilerde bu durum için prezarvatif veya diğer sondalarla önceden tedbir alınmaktadır.

Ameliyat süresi uzadı acaba işler kötüye mi gidiyor?

Size ameliyat süresi belirtildi ise bu sürenin uzaması “işlerin kötüye gittiği”  anlamına gelmemektedir. Meraklanmanız olağan olup bilgi talep edebilirsiniz. Ameliyat süreci bir çok ekibin ortak çabasını içerir. Hastanızın nakli, cilt temizliği, anestezi uygulamaları, cerrahi pozisyon verilmesi, cihazların hazırlığı, cerrahi uygulama vd. Bu aşamalardan birinde öngörülen sürelerde uzama olabilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?