Amniyotik Bant Sendromu

Amniyotik Bant Sendromu

30/04/2022

Amniyotik bant sendromu, amniyotik kesenin (rahim içindeki fetüsü içeren astar) zarar görmesi sonucu ortaya çıkan lifli bantların gelişmekte olan fetüsün etrafına dolandığında ortaya çıkar. Bu bantlar, kan akışını kısıtlar ve böylece belirli vücut bölümlerinin büyümesini etkiler. Sonuç olarak, uzuvların doğuştan şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Bazı durumlarda, bantlar uzuvlara sıkıca dolanabilir ve uzuv kaybı da yaşanabilir.

Konstriktif olarak da anılan amniyotik bant sendromunda, bantlar nadiren fetüsün başını veya göbek kordonunu sarar. Çoğu zaman, bantlar bir kol, bacak, el veya ayak parmaklarını sarar. Vücut kısmının etrafında sıkı bir lastik bant gibi davranarak ciddi daralmalara (sıkma) neden olabilir. Amniyotik bant sendromlu çocukların çoğunda vücudun birden fazla bölgesinde bantlar olacaktır. Ayrıca, bazı çocuklarda yarık dudak ve/veya yarık damak da görülmektedir. Amniyotik bant sendromlu çocuklarda sıklıkla çarpık ayak da görülmektedir.

Nedenleri

Doğumsal (konjenital) anomalidir. Amniyotik bant sendromu, her 10.000 ila 15.000 bebekten yaklaşık 1’ini etkiler. Her iki cinsiyette de eşit seviyede görülmektedir. Her bireyde net bir aile öyküsü saptanamadığı için genetik etkenler risk faktörü oluşturmaz. Kesin bir nedeni bilinmemektedir.

Tanı süreci

Amniyotik bant sendromunun bazen doğumdan önce ultrason testinde teşhis edildiği olur. Fakat çoğu zaman bebek doğduğunda anlaşılır. Amniyotik bandın, bir parmak veya uzuv çevresinde küçük bir çentik oluşturduğu görülmektedir. Buna karşın, daha derin dolanan bantlar ciddi şişmeye, kan akışının kesilmesine neden olur veya vücudun o bölümünün doğru şekilde büyümesini engeller. En çok ellerde görülmekle birlikte, orta, yüzük ve işaret parmakları amniyotik bant sendromundan çoklukla etkilenen parmaklardır.

Amniyotik bant sendromu tedavisi

Tedavi, her durum için farklıdır. Bazı derin olmayan bantlar işlevi engellemeyecek şekilde sıkmışsa ameliyat gerektirmez. Amniyotik bant daha derin ise, elin görünüşünü ve hareketini düzeltmeye yardımcı olması için bir veya daha fazla ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır. Amniyotik bant sendromunda daralma (sıkma) bebeğin kan akışına engel olmuyorsa ameliyat için bir yaş ve sonrası beklenmektedir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?