Aort Damarının Genişlemesi ve Yırtılması

Aort Damarının Genişlemesi ve Yırtılması

28/03/2022

Aort anevrizma ve diseksiyonu, vücudun ana atar damarının %50 ve daha fazla genişlemesidir (balonlaşmasıdır). Aort damarının genişlemesi hayati tehdit oluşturabilir. Aort anevrizması hemen kalp çıkımında (göğüs boşluğunda) olabildiği gibi, karın boşluğunda da olabilir. Karın bölgesindeki aortta tespit edilen anevrzimaya abdominal anevrizma denilmektedir. Çapının, genişliğinin yakından takibi gerekmektedir.

Aort Anevrizmasının Belirtileri

Aort anevrizmaları genellikle belirti vermezler ve ya rutin muayene sırasında ya da başka rahatsızlıklar için yapılan görüntüleme işlemleri (ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, MR) sırasında tesadüfen fark edilirler. Çok az bir kısmı belirti verir. Karında nabız hissedilebilir ya da komşu organlara bası yapabilir.

Aort Anevrizması Tanı Konulduktan Sonra Tedavi Edilmezse Ortaya Çıkabilecek Sorunlar Nelerdir?

Aort anevrizmalardan komplikasyonları nedeniyle korkulur ve belli bir çapı aşmış aort anevrizmaları bu komplikasyon riskleri nedeniyle tedavi edilmelidir. Aortttaki anevrizmalar rupture olabilir (yırtılabilir), komşu organ duvarlarını hasara uğratıp bu organların içine kanayabilir, anevrizmanın içinden pıhtı kopup bacak damarlarını tıkayabilir. En çok korkulan komplikasyon aort damarındaki anevrizmanın yırtılıp patlamasıdır.

Anevrizmanın çapı büyüdükçe yırtılma ihtimali de doğru orantılı olarak artar. Yırtılmaların çoğu hayatı tehlikeye sokan bir durum oluşturur. Bu nedenle günümüzde kabul edilen 50 mm çapın üzerindeki her aort anevrizması önemli tıbbi mahzurlar yoksa ameliyat edilmelidir.

Aort Anevrizması Tedavisi

Tedavide açık ameliyat ve endovasküler aort rekonstrüksüyonu (kapalı yöntem) seçenekleri vardır. Hangi yöntemin uygun olduğuna çekilen ayrıntılı bilgisayarlı tomografi üzerinden yapılan ayrıntılı ölçümlerle karar verilir.

Ana atar damar aorta duvarının tabakalarının yırtılmasıdır. Hayatı ciddi tehdit eden bir durumdur. Acil cerrahi girişim gerektirebilir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?