Aort Darlığı ve Yetmezliği

Aort Darlığı ve Yetmezliği

28/03/2022

Aort darlığında aort kapağı tam açılamaz ve bunun sonucunda kalp vücudumuza rahat bir şekilde kan pompalayamaz. Vücudumuza yeterli kanı pompalamak için kalbimiz daha fazla çalışmak zorunda kalır. Bu durum da zamanla kalbimizi zayıflatır ve kalp yetersizliğine zemin hazırlar. Aort darlığı yetişkinlerde en sık görülen kalp kapak hastalığıdır. Normalde 3-4 cm2 olan aort kapak alanı 1 cm2 ‘nin altına düştüğünde artık kritik aort darlığından söz edilir. Ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır ve ani ölüm ile sonuçlanabilir.


Belirtilerine bakarsak; Eforla göğüs ağrısı ve/veya göğüste sıkışma hissi, Eforla yorgunluk , halsizlik ve baş dönmesi, Eforla nefes darlığı, Çarpıntı, Ani bayılma (senkop), Kalpte üfürüm söylenebilir. Aort kapağının kalp gevşediği zaman kanı kalbe geri kaçırmasına da Aort yetmezliği olarak isimlendirilmektedir. Hekimin bu rahatsızlığı teşhis ve tanı altına alabilmesi için mutlak suretle ekokardiyografi (kalp ultrasonu) gerekmektedir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?