Ayak Bileği Kırıkları

Ayak Bileği Kırıkları

21/03/2022

Ayak ve ayak bileği bölgesi kırıkları sık karşılaşılan yaralanmalardandır.

Nasıl oluşur?

Basit düşme, burkulma, spor yaralanmaları gibi sebeplerle olabileceği gibi trafik kazası, iş kazası, yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar ile de görülebilir.

Ayak bileği bölgesinde iç, dış ve arka tarafta malleol adı verilen kemik uzantılar bulunur. En sık görülen ayak bileği kırıkları malleol kırıklarıdır. (bknz şekil) İç malleol (medial malleol-ayak bileğinin iç tarafındaki en büyük çıkıntı), dış malleol (lateral malleol-ayak bileğinin dış tarafındaki en büyük çıkıntı) izole kırıkları görülebildiği gibi birden fazla malleolün kırıldığı durumlar da görülebilmektedir.

İki malleol kırığı bimalleoler kırık, üç malleol kırığı trimalleoler kırık olarak adlandırılır. Malleol kırıkları özellikle çoklu olduğu zaman sıklıkla ameliyat gerektirdiği için ayak bileği yaralanmaları önemsenmelidir.

Özellikle şişliğin çok olduğu ve üzerine basılmadığı durumlarda ve bir sağlık kurumuna başvurulması ihmal edilmemelidir. Ayak yüksekte tutulmalı ve buz tatbik edilmelidir.

Uzm. Dr. Kayra BARUT
Uzm. Dr. Kayra BARUT

Uzm. Dr. Kayra BARUT 1987 yılında Aydın'da doğdu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan BARUT, 2022 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?