Bacak Germe Estetiği

Bacak Germe Estetiği

07/11/2022

Sağlıklı bir yaşama geçmiş, beslenme ve egzersizlerinizi düzenlemenizle sağlıklı bir kiloya geldiğiniz noktada bazı bölgelerdeki sarkmalar hem motivasyonunuzu hem de hareketinizi etkiler. Uyluk germe de denilen bacak germe ameliyatı, bazı insanlar için bir çözüm yolu olabilmekte. Bacak germe estetiği ile ilgili koşullar ve prosedürlerle ilgili bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Bacak (uyluk) germe ameliyatı nedir?

Uyluk olarak da bilinen üst bacağın iç kısımlarındaki sarkık bölge gerdirilmekte ve yağ birikimleri için liposuction işlemi yapılmaktadır. Operasyon, deride oluşan bollaşmayı ve bu nedenle oluşan dalgalanmayı gidermek amacı taşır. Bacak gerdirme operasyonuyla birlikte, eğer hastanın talebi varsa ve bölgedeki deri yapısı uygunsa yağ alma ve inceltme işlemleri de gerçekleştirilir. Bunun yanında, karın germe de operasyona dahil etmek mümkündür.

Ameliyat için kilo verdikten sonra ne kadar süre geçmesi gerekir?

Doktorlar, hedeflediğiniz ve kendinizi rahat hissettiğiniz, sağlığınız için ideal olan kiloya geldiğinizde en az altı ay bu kiloda kalabiliyor olmanızı tavsiye ediyor. Çünkü kilo alıp vermenin deride yarattığı etkiler, operasyonun sonuçlarını da etkileyebilmektedir.

Bacak germe estetik ameliyatı prosedürü nasıldır?

Bacak germe estetik ameliyatı öncesinde kanamayı arttıran ilaçların bırakılması gerekmektedir. Cerrahınız ameliyata uygunluğunuzu belirlemek için tıbbi durumunuzu değerlendirecektir.

İşlem, genel anestezi altında ya da lokal anestezi ve sedasyon altında olabilmektedir. Anestezi yöntemi ameliyatın tipine göre değişmektedir. Doktorunuz, uygulama olacak bölgelere yakın, izlerin görünmeyeceği yerlerde, birden fazla 0,5 cm’lik delikler açar. İlk başta yağ çekme için hazırlanan özel sıvılar enjekte edilir. Bunun amacı ağrı ve kanama kontrolüdür. Uygun kanüller yerleştirerek o bölgeden birbirini dik kesen git gel hareketleri ile yağları çekmeye başlar. Ameliyat ekibinin, uygulanan alanlara özel korseyi giydirmesiyle işlem sona erer. Tüm prosedürün uygulanması ortalama 2 saat sürmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyattan sonra eve dönmeden önce cerrahınız, takip randevularını belirleyecektir. İşlemin tipine göre değişmekle birlikte bölgede ağrı, morarma ve şişlik yaşayabilirsiniz. Ateş, titreme ve uyuşma durumlarında doktorunuzu görmelisiniz.

İyileşme süreci birkaç hafta sürmektedir. Bu sürede çalışma programınızı değiştirmeniz gerekir. Ameliyat sonrası bir buçuk ay kadar sürede ağır kaldırma ya da yorucu egzersiz programlarından kaçınmanız gerekecektir.

Bacak germe estetik ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Doğru cerrah seçimi bu noktada da çok önemlidir. Deneyimli cerrahlar, kesi izlerini gizlenebilecek yerlere yapmaktadır. Genel olarak hayatınızda sigaradan uzak, sağlıklı besinler tüketen ve egzersiz yapan biriyseniz iyileşme süreciniz de olumlu yönde ilerleyecektir.  

Op. Dr. Özcan ÜLGEN
Op. Dr. Özcan ÜLGEN

Op. Dr. Özcan ÜLGEN 1959 yılında İzmir'de doğdu. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olan ÜLGEN, 2022 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?