Başparmak Hipoplazisi

Başparmak Hipoplazisi

24/06/2022

Nedir?

Başparmak hipoplazisi doğumsal olarak başparmağın yokluğu veya az gelişmiş olmasını ifade eder. Başparmakta sadece zayıflık, kas ve tendon eksikliklerinden başlayarak aplazi de denilen başparmağın olmamasına kadar uzanan birçok farklı tipi bulunmaktadır. İleri dereceleri rahatlıkla fark edilebilirken hafif zayıflık gözden kaçabilir. Dolayısıyla bebeğiniz bir elini ve başparmağını az kullanıyor ise, kavrama ve kullanma zorluğu varsa bir el cerrahına muayene ettirilmesi düşünülmelidir.


Neden olur?

Ailesel genetik geçiş sebep olabileceği gibi farklı tıbbi sendromların parçası da olabilmektedir Çoğunlukla sebep tıbbi olarak saptanamamaktadır. İç organları etkileyen farklı doğumsal anomaliler ile birliktelik gösterebilmektedir.


Tanı ve tedavi süreci nasıldır?

Çocuğunuzun muayenesi bir el cerrahınca detaylı olarak yapılmalıdır fakat tüm doğumsal anomalilerde eşlik eden başka anomaliler olabileceğini akılda tutmak ve bir çocuk hastalıkları uzmanınca detaylı olarak değerlendirilmesini sağlamak da oldukça önemlidir. Muayene sonrası kemiklerin durumunu görmek için röntgen çekilmesi gerekecektir. Tedavi planlaması her çocuğun kendine özeldir dolayısıyla el cerrahınız size özel tedavi planını yapacaktır. Öncelikle anomalinin evresi saptanır, hangi yapılarda eksiklik olduğu saptanır. Buna göre gerekli ameliyatlar planlanır. Eksik olan kaslara yönelik tendon/kas transferleri, başparmak ve ikinci parmak arasındaki darlıkların açılması ile başparmak kemikleri arasındaki bağların onarılması sıklıkla uygulanan ameliyatlardır. İleri evrelerde eğer başparmak işlevsellikten uzak ve kurtarılamayacak derecede hipoplazik (gelişmemiş) ise polisizasyon adı verilen yeni bir başparmak oluşturma gibi ameliyatlar gündeme gelebilir.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?