Başparmak Kök Eklem Kireçlenmesi (CMC Artroz)

Başparmak Kök Eklem Kireçlenmesi (CMC Artroz)

30/04/2022

Başparmak ağrısının nedenleri nelerdir?

Başparmağın elin kavrama konusundaki üstünlüğünü sağlamada önemli bir fonksiyona ve geniş hareket açıklığına sahip bir eklemdir. Başparmağın en tabanında yer alan bu eklem hayat boyu çok farklı fiziksel streslere maruz kalmaktadır. Eklemin zamanla bozulmasıyla birlikte kireçlenme, ağrı ve el fonksiyonlarında bozulma meydana gelir.

Kimlerde daha sık görülür?

Genellikle toplumda kadınlarda en sık menopoz sonrası dönemde rastlanmaktadır. Erkeklerde % 7 oranında görülürken kadınlarda bu oran %15 olup, menopoz sonrası % 33’e yükselmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri el bileği ve başparmak tarafında ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, güçsüzlük, instabilite

ve eklemde şekil olarak bozulma olabilir. Bir cismi sıkarken veya kavrarken ağrıdan yakınılır.

Tedavisinde neler yapılır?

Tedavisinde cerrahi ve medikal seçenekler olabilirken,erken dönemde fizyoterapiden yarar sağlanmaktadır. Fizyoterapide amaç ağrıyı ve oluşabilen ödemi azaltmak, kişiye özel atel yapımı ile başparmağa binen yükleri desteklemek ve oluşan şekil bozukluklarını engellemek, başparmak çevresi kasları kuvvetlendirmek ve hastanın günlük yaşamda elini kullanırken dikkat etmesi gerekenler konusunda hasta eğitimi sağlamaktır.

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ
Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ 1977 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜRBÜZ, 2007 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?