Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme-Osteoartrit

Başparmak Kök Ekleminde Kireçlenme-Osteoartrit

27/07/2022

Osteoartrit, kıkırdak tabakasının aşınarak kemikler arasında doğrudan temasa neden olur. Elde osteoartrit gelişen eklem sıklıkla başparmak kök eklemidir. Karpometakarpal (CMC) eklemi olarak da bilinen başparmak kök eklemi, özel şekliyle başparmağın avuç içinde yukarı ve aşağı doğru hareket açıklığını sağlar. Aynı zamanda parmakların kıstırma hareketi yapmasına da izin veren eklemdir. İlerleyen yaşlarda yıpranmaya bağlı başparmak kök eklemindeki osteoartrit, ağrı ve el fonksiyonlarında bozulmaya neden olur. Genellikle kadınlarda, menopoz sonrasında görülmektedir. Erkeklerde % 7 oranında görülürken kadınlarda bu oran %15 olup, menopoz sonrası % 33’e yükselmektedir. Bununla birlikte, daha önceden yaşanan kırıklar, şiddetli burkulmalar ve eklem yaralanmaları da osteoartrit olasılığını arttırmaktadır.

Başparmak kök ekleminde osteoartrit belirtileri nelerdir?

Başparmak kök ekleminde osteoartrit belirtileri arasında en sık görüleni başparmak kökünde ağrıdır. Bununla yanı sıra, el bileğinde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, güçsüzlük, instabilite ve eklemde şekil bozulması da belirtiler arasındadır. Kavanoz açma ve kalemle yazı yazma gibi kıstırma hareketi içeren günlük aktiviteler sırasında ağrı kötüleşir. Hastalık ilerledikçe ağrılar dinlenme sırasında ve geceleri artmakta, kavrama ve kıstırma hareketlerinde gücü zayıflamaktadır.

Tanı

Doktorunuz fiziki muayene sırasında başparmağın görünümünü ve ağrının yerini inceler. Bunu belirlemek amacıyla basınç uygular ve büker. Ayrıca, röntgen görüntüleri de yardımcı olmaktadır.

Başparmak kök ekleminde osteoartrit tedavisi

Cerrahi dışı tedavi yöntemleri

Fizik tedavi. Erken tanıda, fizyoterapiden yarar sağlanmaktadır. Fizyoterapi uygulamalarının amacı, ağrıyı ve varsa ödemi azaltmaktır. Kişiye özel hazırlanmış atel, başparmağa binen yükleri destekler ve oluşan şekil bozukluklarını engeller. Böylece başparmak çevresi kasları güç kazanır. Fizik tedavi uzmanı ayrıca, osteoartriti olan hastaya günlük yaşamda elini kullanırken dikkat etmesi gerekenler konusunda bilgi verir.

İlaç ve enjeksiyonlar. Baş parmak kök eklem kireçlenmesi el bileği ve elde yoğun bir ağrıya neden olur. Bu ağrının yönetimi için kontrollü olarak ağrı ve enflamasyon giderici ilaçlar kullanılır. Ayrıca eklem içine enjeksiyonla verilen kortizon da ağrı ve şişliği birkaç ay boyunca azaltmaktadır. Kişinin kendi kanı ile hazırlanan trombositten zengin plazma enjeksiyonu (TZP) da uygulanabilir. TZP, ultrason ile görüntülenerek eklem içine ve yumuşak dokuya enjekte edilir.

Cerrahi tedavi

İlerlemiş olan ve cerrahi olmayan tedaviye yanıt vermeyen hastalarda cerrahi müdahale uygundur. Cerrahi prosedürler arasında, kireçlenen kemiğin çıkarılması, eklem artroplastisi, kemik füzyonu ve hizalama tekniklerini içeren seçenekler söz konusudur. Cerrahi tedavi sonrası plastik alçı, atel ve fizik tedavi uygulamaları iyileşmeyi hızlandırır. EMOT’un deneyimli cerrahları ve fizik tedavi uzmanları en iyi seçenekleri değerlendirmek ve uygun tedaviyi belirlemek için sizi destekler.

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ
Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ 1977 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜRBÜZ, 2007 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?