Bel Fıtığı

Bel Fıtığı

22/03/2022

Tam Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Transforaminal Endoskopik Lomber Diskektomi (TELD) genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Hasta yüzüstü pozisyonda operasyon masasına yerleştirilir.

Çalışma kanülünün geçebileceği kadar 1cm’den küçük bir kesi yapılır.

Röntgen cihazı eşliğinde omurgaya rehber bir iğne yerleştilir.

Güvenli bölgede olduğunda emin olunduktan sonra, kaslara ve omurga kemiklerine zarar vermeden, kas liflerinin arasından girilerek çalışma kanülü ve endoskop yerleştirilir.

Anatomik yapılar ortaya konur.

Fıtıklaşmış olan disk ve sinir kökleri ayırt edilir.

Fıtıklaşmış olan disk dokusu alınır.

Sinirin rahatladığı görülür.

Kanama kontrolü radyofrekans cihazı kullanılarak yapılır.

Operasyon bitiminde cilde dikiş atılmasına gerek yoktur.  Özel yapıştıcı bantlar ile kapatılır.

Fıtık Nedir?

Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır.

Fıtık Nasıl Oluşur?

Omurga “omur” adı verilen bir birine bağlı kemik dizininden oluşur. Disk, bir omuru diğerine bağlayan güçlü bağ dokulardan oluşan ve iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığında destek dokulardır. Diskler omurganın her yöne hareketliliğini sağladığı gibi, her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri de emer. Disk omurilik ve sinir köklerinin hemen önünde yerleşmiştir. Bu yerleşim disk hastalıklarındaki belirtilerin ana nedenidir. Aslında disk kauçuk kıvamında bir halka ve içinde jöle kıvamında çekirdekten oluşur. Yaşlandıkça diskin merkezi sıvı içeriğini kaybeder; bu da diski şok emme açısından daha az etkili hale getirir. Bel fıtığı halkanın kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Her beş kişiden dördü hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmektedir. Bel fıtığının en tipik belirtisi, kalça ortasından başlayan bacağa yayılan, aniden gelen, keskin şiddetli bir siyatik ağrısıdır. Bu bel fıtığının sinirlere yaptığı bası nedeniyle olur. Bu ağrı hapşırma, öksürme fazla oturma ile artar. Bunun dışında; bir bacakta kuvvetsizlik, bazı hareketlerde felç, karıncalanma, batma, uyuşukluk, ilerlemiş vakalarda idrar tutamama, altına kaçırma diğer bulgulardır.

Tedavi Süreci Nedir?

Hastada herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı, hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu halde hastaya ilaç verilip, yatak istirahati ve belini zorlayacak hareketlerden kaçınması önerilir. Fizik Tedavi uygulamaları ile çevre yapılar güçlendirilerek vücut kütlesinin daha dengeli dağılımı sağlanır ve diske binen yük belli ölçüde azaltılarak şikayetin hafiflemesi sağlanabilir. Fizik Tedavi ve yaşam değişikliği yaratacak öneriler ile fıtık hastalarının çoğu (%80-90) cerrahi olmadan iyileşebilirler. İstirahate ve ilaçlara rağmen, artan şiddette ağrı, bunun yanı sıra bacakta ve ayakta kuvvet ve his kaybı gibi durumlar çıkarsa diskal yapının cerrahi olarak boşaltılması ile sinir rahatlatılma yoluna gidilir. Mikrocerrahi günümüzde en yaygın olarak kullanılan tetkiktir

Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. M. Nuri EREL

Opr. Dr. Nuri EREL 1959 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan EREL, 1997 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde "Omurga Cerrahisi" başta olmak üzere diğer tüm tıbbi çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?