Boyun düzleşmesi nedir?

Boyun düzleşmesi nedir?

05/07/2022

Sağlıklı bir boyun omurgası (servikal), eğrisi öne bakan geniş görünümlü bir C harfi şeklindedir. Boyundaki bu normal eğri (lordoz), başınızın ağırlığını taşımak ve rahat hareket etmek için oldukça önemlidir. Bu sağlıklı eğrinin kaybı, servikal lordoz kaybı ya da daha bilinen adıyla boyun düzleşmesi olarak tanımlanır. En yaygın görülen boyun düzleşmesi belirtileri boyun ve baş ağrısı olmakla birlikte, ilerlediği durumda sırt ağrısına da neden olmaktadır.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

  • Boyun ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Kas gerginliği ve spazmları
  • Başınızı hareket ettirmede kısıtlılık
  • Boyun-baş bölgesinde sertleşme

Ne zaman doktora görünmeli?

Boyun ağrınız şiddetliyse ve birkaç gündür devam ediyorsa, kollara ve bacaklara yayılıyorsa, baş ağrısı, uyuşukluk, halsizlik veya karıncalanma hissediyorsanız en yakın zamanda bir doktora muayene olmanız gerekir.

Boyun düzleşmesi neden olur?

Boyundaki sağlıklı eğrinin kaybı belirli bir kaza sonucu, yaralanmayla oluşabileceği gibi, sürekli olarak telefona veya bilgisayara bakma gibi tekrarlayan, uzun süreli eylemlerin bir sonucu oluşan duruş (postür) bozukluğu da olabilmektedir. Düşme, araba kazası, doğum travması kaynaklı veya sonradan oluşan bağ ve disk hasarları varsa, risk daha yüksektir.

Tanı Koyma Süreci

Boyun düzleşmesinin erken tanısı oldukça önemlidir. Doktorunuz fiziki muayene sırasında tıbbi geçmişinizi araştırır ve başınızı ne kadar hareket ettirebildiğinizi gözlemler. Uyuşukluk, kas güçsüzlüğü ya da halsizlik olup olmadığını kontrol eder. Sonrasında röntgen, manyetik rezonans görüntüleme veya bilgisayarlı tomografi taraması sonuçlarını inceler. Eğriliğin derecesi 20 dereceden az ise tedavi süreci başlar.

Tedavi

Boyun düzleşmesi nasıl geçer sorusunun cevabı, hastanın durumuna ve yol açtığı diğer rahatsızlıkların derecesine bağlıdır. İlaçlarla ağrı kontrolü sağlanabilir. Tedavide esas amaç omurgayı güçlendirmek olduğundan, kişi bir fizik tedavi programı ile ilerlemelidir. Fizyoterapistler rehberliğinde boyun düzleşmesi egzersizleri yapmak, aktif yaşam tarzına geçmek ve doğru bir duruş sağlamak, tedavi için oldukça etkilidir. Ayrıca boyun düzleşmesi için yastık, boynun doğru konumlandırılmasına yardımcı olur. Bu koruyucu yöntemler ve fizik tedavi ile bu hastaların tamamına yakını tedavi edilebilmektedir.  Bu tedavilerin yetersiz kaldığı küçük hasta gurubunda ise çeşitli enjeksiyon tedavileri ile çözüm bulunabilmektedir.

Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. M. Nuri EREL

Opr. Dr. Nuri EREL 1959 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olan EREL, 1997 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde "Omurga Cerrahisi" başta olmak üzere diğer tüm tıbbi çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?