Bursitler

Bursitler

29/03/2022


Bursa nedir?

Bursalar; omuz, dirsek, kalça, diz ve topuk dahil olmak üzere vücudun birçok yerinde bulunan küçük keselerdir.

Görevleri nedir?

Az miktarda kayganlaştırıcı sıvı içerirler ve sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olmak için yastık görevi görerek kemikler ve yumuşak dokular arasında yer alırlar.

Bursit nedir?

Bursit ise bir bursanın iltihaplanmasıdır. Tekrarlanan küçük gerilimler ve aşırı kullanım bursanın iltihaplanarak şişmesine neden olabilir. Burada kastedilen iltihap vücut reaksiyonudur. Enfeksiyonlardaki mikroplu iltihap ile karıştırılmamalıdır. Mikrobik iltihap eklendiğinde enfekte bursit olarak adlandırılabilir.

Bursa sadece dirsekte mi bulunur?

Kemik Etrafında tendon,cilt gibi yapıların sürtmesinin sorun çıkabileceği birçok yerde bursa olduğu için, birçok farklı bursit çeşidi görülmektedir.

En sık görülen bursit türleri nelerdir?

Sık görülenlerden bazıları dirsekteki olekranon bursiti, dizdeki prepatellar bursit ve kalçadaki trokanterik bursittir.

Semtomları nelerdir?

Hastalık ağrı ve şişlik ile kendini gösterir. Kızarıklıkta çoğu zaman eşlik eder.ilk dönem geçtikten sonra o bölgede içi su dolu balon gibi bir doku olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Genellikle istirahat, buz uygulaması, ilaç tedavisi gibi cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilir. Bursa sıvısının iğne ile boşaltılması ve ilaç enjeksiyonları uygun durumlarda ikinci basamak tedavi olarak düşünülebilir. Nadiren de olsa enfekte olan veya tedaviye dirençli durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?