De Quervain Tenosinoviti

De Quervain Tenosinoviti

22/03/2022

Başparmağı kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar, el bileği düzeyinden geçerken, kılıf şeklinde bir tünel içinde bulunurlar (ekstensor pollicis brevis tendonu ve abductor pollicis longus tendonu). Bu tendonlar tünel içinde kayarak hareket etmektedirler. Bu tünel içerisinde, tendonda oluşan şişlikler, tünelde oluşan kalınlaşma ve ödem nedeniyle tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar. İlk olarak Fritz de Quervain tarafından 1895 yılında tanımlanmıştır.

Nasıl oluşur?

Sık tekrar eden travmalar ve kavrama hareketleri nedeniyle tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken veya emzirirken el ve el bileğinin yanlış pozisyonda tutulması, aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalığın oluşmasında etkendir.

Bulguları Nelerdir?

El bileğinde başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur. Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp; el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. İstirahat halindeyken ön kola doğru yayılabilir. Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl Tanı Konulur?

Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra yapılan muayene ve ultrasonografi ile tanı konulur. Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir.

Nasıl tedavi edilir?

De quervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolü için ilaçlar kullanılabilir. Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir. Ağrı kontrolü sağlanamayan hastalarda tünel içerisine kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak, gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ
Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ 1977 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜRBÜZ, 2007 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?