İç Hastalıkları ve Romatoloji

İç Hastalıkları ve Romatoloji

EMOT Hastanesi, İç Hastalıkları ve Romatoloji merkezinde, Romatizmal hastalıkların tanısı, takibi ve bu hastalıkları takiben başlıca olmak üzere; Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Sedef Romatizması, SLE (Lupus), Gut, Behçet Hastalığı, Skleroderma, Miyozitler, Vaskülitler ve diğer Romatizmal hastalıkların tedavi hizmeti verilmektedir.

Metabolik Sendrom

Basitçe kan şekerinde, kan lipidlerinde, kan basıncında dikkat çekici ve şikayet yaratıcı olmayan değişimler şeklinde tanımlanabilir. Karın yağlanmasında artış ile ortaya çıkan ve ailesel yatkınlığın da eşlik ettiği bir bozukluktur. Bazı psikiyatrik hastalıkların (Bipolar bozukluk vb) oluşum mekanizmasında rol oynadığını ifade eden yayınlar mevcuttur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün öncelikli riskli hastalıklar sınıfında olan Diabetes Mellitus Tip2 başlangıcı olarak da ifade edilebilir. Metabolik Sendrom, psikiyatrik hastalıklar dışında da kalp damar hastalıkları riskini arttırması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Psikiyatrik tedavilerin seyri esnasında da yatkınlığı olan bireylerde kilo alış ile birlikte ortaya çıkabilmesi, tedavi sürecinde bu açıdan gözlemi zorunlu kılmaktadır.

Father with is son at the sunset Baba ile oğlu günbatımında

Elektrolit Denge Bozuklukları

Dolaşımdaki sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlerin konsantrasyonu, hem EKT uygulamalarında ortaya çıkabilecek komplikasyonlar, hem de hastanın tedavisi sırasında gelişebilecek beklenmedik olumsuzlukların öngörülebilmesi için ölçülmelidir.

Kalsiyum ve potasyum düşüklük ve yükseklikleri hücrelerin uyarılabilirliğini etkilediği için hem kalp ritm bozuklukları, hem epileptik nöbet gibi beyin hastalıkları için düzeyinin tespit edilmesi gereken parametrelerdir. Psikiyatride özellikle EKT esnasında bu düzeylerin normale getirilmiş olması hem tedavi etkinliği hem de tedavi yan etki sıklığı açısından önemlidir. Ayrıca özellikle yaşlı hasta popülasyonu kan sodyumunda küçük değişikliklerden olumsuz etkilenebilmekte, azalmasına rağmen günlük hayatın idamesi için yeterli olabilen beyin fonksiyonları hızlı bozulma gösterebilmektedir.

Sistemik Hastalıklar

 • Karaciğer Hastalıkları
 • Elektrolit Denge Bozuklukları
 • Hormonal Hastalıklar
 • Metabolik Sendrom
 • Böbrek Hastalıkları

SİZİ ARAYALIM

Randevu Talebi Oluşturun

Formu doldurduğunuzda randevu sekreterliğimiz sizi arayıp, randevu kaydınızı doğrulayacaktır.

  Hormonal Hastalıklar

  Devamını Oku

  Böbrek Hastalıkları

  Devamını Oku

  Elektrolit Denge Bozuklukları

  Devamını Oku

  Bel Ağrısı

  Bel ağrısı toplumda oldukça sık görülmektedir. Dünya nüfusunun %65-80’i yaşamlarının herhangi bir döneminde bel ağrısı ile karşılaşmaktadır. Ülkemizde de bel ağrısı probleminin görülmesi %44-80 gibi yüksek bir orana sahiptir.
  Devamını Oku