Dequervain Tenosinoviti

Dequervain Tenosinoviti

30/04/2022

Başparmak Tendonun Sıkışması Nedir?  

Başparmağını kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken kılıf şeklindeki tünel içerisinde  tendondaki kayma hareketi zorlanmaya başlar.

Nedenleri nelerdir?

Tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken, el ve elbileğinin yanlış pozisyonda tutulması,aynı dönemde kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler de bu hastalıgın olusmasında kolaylaştırıcı sebeplerdir.

Bulguları nelerdir?

El bileğinin başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur.(şekil2)Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar.Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlikte görülebilir.

Nasıl tanı konur?

Yapılan muayene ve ultrasongrafi ile tanı konulur.Gerek görülmesi halinde hastadan röntgen istenir

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Dequervain hastalığının başlangıcında atelleme ile tendonun istirahi sağlanıp, ağrı kontrolu için ilaçlar kullanılabilir. Buz tatbiki ve hastaya ağrı uyandıran hareketlerden uzak durması önerilir.

Ağrı kontrolu sağlanamayan hastalarda tünel içerisine ultrason ile ultrason olmadan kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturularak,gece hastanede kalınmasını gerektirmeyecek tünel açılması ameliyatı uygulanabilir.

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ
Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ 1977 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜRBÜZ, 2007 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?