Dirsek Çevresi Tendinopatileri

Dirsek Çevresi Tendinopatileri

21/03/2022

Dirsek tendinopatileri dirseğin epikondil bölgesine yapışan kasların tendon birleşim yerlerinde aşırı kullanma, travma ve ya dokuya stres bindiren yüklenme sonucu oluşan hastalık gurubudur.

Dirsek tendinitlerini tanımlarken genellikle lateral ve ya medial epikondilit terimleri kullanılmaktadır.Tenisçi dirseği olarak da bilinen lateral epikondilit, el bileğini yukarı kaldırmakla görevli kasların aşırı yüklenmesiyle  dirseğin dış bölgesinde  ağrı ve  bu kasların fonksiyon kaybıyla süregelen akut ve kronik durumu tanımlar.

Golfçü dirseği olarak bilinen medial epikondilit  ise el bilek bükülmesinde görevli kas gruplarının zorlayıcı kullanımına bağlı dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır.

Lateral medial epikondilit kimlerde görülür?

Sporcular içinde raket sporları ile uğraşan sporcularda daha sık görülmekle birlikte golfçü ve yüzücülerde de görülebilmektedir.Tekrarlayıcı kol haraketleri yapan özellikle Mouse yoğun bilgisayar kullanımına maruz kalan ofis çalışanları, çevirme ve küçük parça kontrolü  gerektiren marangozlar  ağır iş çalışanları ve titiz ev hanımları risk grubundadır.

Dirsek tendinopatilerinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastaların yüzde 95i konservatif tedaviden fayda görmektedir.Epikondil bölgesindeki ağrının azaltılması amacıyla soğuk  ajanlar , el bileği istirahat atelleri, masaj, elektroterapi ve   ultrasound kullanılan fizik tedavi modalitelerindendir. Doğru kuvvetlendirme ve germe egzersizleri   epikondilit tedavisinde fizyoterapi yaklaşımları arasından en sık kullanılandır.

Uzun dönem fizik tedaviye cevap alınmayan hastalara cerrahi önerilir.Patolojik tendon dokusunun uzaklaştırılması, tendonun tekrar tespit edilmesi cerrahideki amaçtır.

Uzm. Dr. Kayra BARUT
Uzm. Dr. Kayra BARUT

Uzm. Dr. Kayra BARUT 1987 yılında Aydın'da doğdu. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan BARUT, 2022 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?