Dirsek Deformiteleri

Dirsek Deformiteleri

21/03/2022

Dirsek Deformiteleri Nedir?

Dirsek deformitesi, eklem görünümünün karşı taraf sağlam dirseğe göre veya sağlıklı başka bir kişinin dirseğine göre farklı olmasıdır. Hareket kısıtlılıkları da eşlik edebilir. Genellikle açısal bozukluklar dirsekte deforme görünüme sebep olur.

Kaç tipi vardır?

En sık görülen tipleri dirseğin dışa açılanmasını tarifleyen kübitus valgus ve içe açılanmasını tarifleyen kübitus varustur.

Dirsek Deformitelerinin Sebepleri nelerdir?

Dirsek deformitesine sebep olabilecek sebepler: dirsek bölgesindeki kırıklar, çıkıklar, kitleler ve doğuştan bozukluklardır. Kırık ve çıkıklar olay anında deforme bir dirsek görünümü oluşturmakla birlikte, yanlış kaynama, kaynamama veya kırılan kemiğin yetersiz kan dolaşımı nedeniyle erimesi sonucu da kalıcı deformitelere sebep olabilirler.

Nasıl tedavi edilir?

Dirsek deformitelerinin tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle detaylı bir muayene esastır. Sebebin ortaya konması ve tedavinin planlanabilmesi için genellikle röntgen, tomografi ve manyetik rezonans gibi çeşitli tetkiklere ihtiyaç olur. Muayene bulguları ve tetkik sonuçlarının bir araya getirilmesi ile tedavi planı yapılır.

Tedavideki amaç nedir?

Tedavide en önemli amaç fonksiyonel ve ağrısız bir dirsek elde etmeye çalışılmasıdır. Hareket kısıtlılıklarının giderilmesine yönelik fizik tedavi uygulamaları ile başlanabileceği gibi fonksiyonel fayda görüleceğinin düşünülmesi halinde açısal bozuklukların düzeltilmesi için cerrahi girişimler gerekebilir.

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK
Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK

Uzm. Dr. Özgün Barış GÜNTÜRK 1983 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜNTÜRK, 2009 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?