Diz Kapağı Çıkıkları

Diz Kapağı Çıkıkları

21/03/2022

Patella instabilitesi ya da patella çıkığı olarak da bilinen diz kapağı çıkığı, diz kapağının çıkıp, kendiliğinden tekrar yerine gelmesi olarak gözlemlenir.

Diz Kapağı Çıkıkları Nasıl Oluşur?

Ayak sabitken gövdenin içe doğru dönmesi ile oluşur. Hastaların çoğunda, diz kapağını sabitleyen bağlarda gevşeklik, uyluk kemiğindeki diz kapağı oluğunun sığ olması veya bacak kemiklerinde dizilim bozukluğu gibi çıkığa neden olabilecek durumlar görülür.

Sıklıkla Kimlerde Görülür?

Genellikle 17 yaşın altında ve kız çocuklarında görülür.

Nasıl Anlaşılır?

Çıkık sonrası dizde ağrı ve şekil bozukluğu oluşur. Hasta bacağını düz uzattığında çıkık genellikle yerine oturur. Ancak ağrı çoksa ve diz hareket ettirilemiyorsa, deneyimli bir uzman doktor tarafından çıkık yerine oturtulmalıdır. Dokuların iyileşmesi için diz geçici olarak sabitlenir. Kemiklerin durumunu değerlendirmek üzere röntgen çekilir. Gerekli hallerde; detaylı kemik değerlendirmesi için bilgisayarlı tomografi (BT), diz kapağı çevresindeki bağların değerlendirilmesi için manyetik rezonans (MR) görüntülemesi yapılır.

Diz Kapağı Çıkıları Nasıl tedavi edilir?

İlk çıkıktan sonra diz kapağı yerinde ve yapılan tetkiklerde eklem içinde serbest kemik veya kıkırdak parçası yoksa, dokular iyileştikten sonra fizik tedaviye başlanır. Çıkığa neden olabilecek kemik veya yumuşak doku problemi olanlarda çıkıkların tekrarlama ihtimali yüksektir. Tekrarlayan çıkıklarda tedavi ameliyattır. Yapılacak ameliyat hastanın yaşı, aktivite düzeyi, kemik ve yumuşak dokularının durumuna göre seçilir.

  • Diz kapağının bağlarında gevşeklik varsa bağlar onarılabilir veya dizin başka bölgesinden alınan kas kirişleri ile onarım sağlanabilir.
  • Diz kapağını kaval kemiğine bağlayan kas kirişinin yapışma yerinin düzeltilebilir.
  • Diz kapağının uyluk kemiği üzerindeki oluğu derinleştirilebilir.

Bu işlemlerin öncesinde diz eklemi ve kıkırdaklar artroskopi ile detaylı olarak değerlendirilmelidir.

Ne gibi sorunlar oluşur?

Tekrarlayan diz kapağı çıkıkları tedavi edilmezse eklemde kireçlenmeye ve kalıcı hasara neden olabilir.

*Sayfa içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?