Doğumla Birlikte Kendiliğinden Kapanması Gereken Damarın Açık Kalması

Doğumla Birlikte Kendiliğinden Kapanması Gereken Damarın Açık Kalması

28/03/2022

Anne karnındayken bebeklerin kalplerinden çıkan iki büyük atardamar (vücuda ve akciğerlere kan iletimi için) arasında bir açıklık (duktus arteriyozus) bulunur. Normalde doğumla birlikte bu açıklık da kapanır. İşte bu açıklığın bebek dünyaya geldikten sonra açık kalması halinde bu duruma Patent Duktus Arteriosus (PDA) adı verilir.

PDA’da açıklık küçükse hastalarda genellikle pek belirti görülmez. Farklı nedenlerle yapılan muayeneler sırasında doktor kalbi dinlerken üfürüm duyması, PDA şüphesi uyandırır ve açıklık çoğunlukla bu şekilde tespit edilir. Normalden daha hızlı nefes alıp verme, beslenirken terleme, kilo kaybı ve çabuk yorulma solunum sayısında artma (hızlı nefes alma), özellikle emerken aşırı terleme, kilo kaybı ve yorulma PDA açıklığının büyük olduğu durumlarda sıklıkla görülen belirtilerdir.

Yetişkinlerde veya PDA açıklığı küçük olanlarda tanıyı kesinleştirmek için özellikle kalp kateterizasyonu gerekebilir. Bu işlemde kasıktan damara kateter ile girilip, kalpten çıkan damarlara bu yolla ilaç verilir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?