Doğumsal Kısalıklar

Doğumsal Kısalıklar

21/03/2022

Akondroplazi, kaval kemiği veya uyluk kemiğinin bir kısmının gelişmemesi gibi hastalıklar kol ve bacaklardaki kısalığın başlıca nedenleridir. Herhangi bir hastalık bulunmadan genetik faktörlere bağlı olarak her iki kol ve bacak arasında uzunluk farkı bulunabilir.

Nasıl tanı koyulur?

Kol ve bacak uzunluklarının belirlenen noktalardan mezura ile ölçülmesi veya çekilen boy röntgenlerinden yapılan ölçümle tanı koyulur.

Doğumsal kısalıklar nasıl tedavi edilir?

İki kol arasında 5 cm’nin altındaki uzunluk farkı fonksiyonel kısıtlılığa neden olmaz. Bu nedenle tedaviye gerek yoktur.

Bacaklarda 2 cm’nin altındaki kısalıklarda ayakkabının içine veya altına koyulan yükseltiler ile yürüme esnasında bacak boyunun eşitlenmesi sağlanır. 2 cm’den fazla olan kısalıklar için ameliyat ile tedavi önerilir.

Uzun tarafın büyümesinin geçici olarak durdurulması:Normal olan bacağın büyüme kıkırdaklarının; Özel olarak tasarlanmış plak, vidalar veya U şeklindeki çivilerle durdurulması işlemidir. Bu işleme karar vermeden önce ideal boy hesabı, uzama potansiyeli, hastanın yaşı ve mevcut kısalık derecesi birlikte değerlendirilmelidir. b. Kısa olan tarafın uzatılması:İki bacak arasında uzunluk farkı çok fazlaysa ve büyüme kıkırdakları kapanmışsa kısa olan taraf uzatılarak tedavi edilir. Uzatma; tel ve halkalar kullanılarak yapılan İlizarov tekniği, ucu yivli çiviler ve barlarla kurulan eksternal fiksatörler veya kemik içerisine yerleştirilen çiviler ile yapılabilir.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?