Dupuytren Kontraktürü

Dupuytren Kontraktürü

30/04/2022

Dupuytren kontraktürü ya da Dupuytren hastalığı, sıklıkla el avuç içinde, cildin altındaki ‘fasia’ adı verilen katmanın kalınlaşması ile oluşan hastalıktır. Bu kalınlaşmış alan sert bir yumru veya kalın bir bant haline gelebilir. Zamanla, bir veya daha fazla parmağın kıvrılmasına (büzülmesine) veya yana ya da avuç içine doğru çekilmesine neden olduğu olur. Hastalık en çok yüzük ve serçe parmakları etkiler. Çoğunlukla her iki elde de görülmekle birlikte, nadiren ayakların da etkilendiği gözlemlenmiştir.

Nedenleri

Dupuytren kontraktürünün kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra, kesin nedeni bilinmemektedir. Şeker hastaları, alkolikler ve 40 yaş üstü erkekler risk grubundadır.

Dupuytren kontraktürü belirtileri

Hastalığın fark edilmesi, genellikle avuç içinde yüzük ve serçe parmaklarının hizasında, lastik kıvamında ağrısız şişliklerle olur. Zaman geçtikçe parmakların esnekliği etkilenir. Tendonlar, komşu damar ve sinirler şişliğin içine girebilir. Zamanla parmağın açılması zorlaşır ve parmaklar avuç içine doğru çekilmeye başlar. Sonuç olarak, Dupuytren kontraktürü hastalarının el fonksiyonlarında ciddi kayıplar meydana gelebilmektedir.

Tanı

Doktorunuz fiziki muayene sırasında, başparmağınızdaki ve parmaklarınızdaki esnekliği ve duyumları test eder. Ayrıca, varsa avucunuzdaki nodüller ve bantların yerlerini ölçer ve kaydeder. Doktorunuz, parmakların hareket aralığını da test eder. Bu ölçümler, kontrol muayenelerinde hastalığın kötüleşip kötüleşmediğini görmek için önemlidir.

Dupuytren kontraktürü tedavisi

Dupuytren kontraktürü tedavisinde düzenli kontrol ve takip oldukça önemlidir. Tedavi seçenekleri hastanın aşağıda belirtilen durumlarına göre değişmektedir.

  • Hastanın yaşı
  • Genel sağlık durumu
  • Hastalığın hangi aşamada olduğu

Eğer nodüller, parmakta gerginliğe ve hareket kısıtlılığına neden olmuyorsa cerrahi işlem gerekli değildir. Fakat parmakların açılamaması başladığında uygun cerrahi işlemle en kısa zamanda müdahale edilmelidir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?