Düşük Nabızlı Ritim Bozuklukları

Düşük Nabızlı Ritim Bozuklukları

26/03/2022

Nabız düşüklüğü sürekli tekrarlayan bir problem olduğu zaman kalbin atmasını sağlayan elektrik sinyallerinde var olan sıkıntıya işaret eder. Bu duruma kimi zaman kalpte yaşanan sorunlar, kimi zaman vücut/mineral dengesizlikleri kimi zaman ilaçlar neden olur.

Ayrıca kişinin sporcu olması ya da düzenli spor yapması da nabız düşüklüğünün göstergesidir.

Düşük Nabızlı Ritim Bozukluğu Türleri

  • Kalbe Bağlı Sorunlar: Kalbin elektrik sinyallerinin kalitesini ya da çalışma durumunu engelleyen faktörlerdir. Genellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte kalp krizi geçiren, koroner kalp yetmezliği yaşayan, kalp kası ya da kalp içi zarı iltihabı sorunu yaşayan kişilerde görülebilir.
  • Vücut Dengesizlikleri ve Hastalıklar: Bazı hastalıklar direkt olarak kalp ile bağlantısı olduğundan dolayı nabzı etkileyebilir. Yüksek kan basıncı, doğuştan gelen kalp sorunları, hipotiroidi, lupus gibi kalbi etkileyen iltihaplı hastalıklar, nabız düşüklüğüne neden olabilir.
  • Mineral Dengesizlikleri: Kanda bulunan minerallerin aşırı yüksekliği ya da düşüklüğü kalbin elektrik sinyal iletim sistemini olumsuz etkileyerek nabız düşüklüğü gözlenmesine neden olabilir.

Nabız düşüklüğü altında başka bir hastalık olmadığı zaman genellikle sağlıklı bir durumdur. Ancak nabız düşüklüğüne neden olan bir hastalık var ise bu hastalığın tedavisi edilmesi gerekir. Polikliniğimizde muayene ile öncelikle nabız düşüklüğüne neden olan hastalık araştırılır ve bu hastalığın tedavisi planlanır.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?