Düzensiz Ritim Bozuklukları

Düzensiz Ritim Bozuklukları

26/03/2022

Atriyal fibrilasyon kalbin üstteki odacıkları olan atriyumların hızlı ve düzensiz atışıdır. En yaygın görülen ritim bozukluklarından birisidir. Atriyal fibrilasyon oluşma riski özellikle 65 yaş üstü hastalarda yüksektir. Atriyal fibrilasyon sırasında atriyumların uyarı faaliyeti uyumsuz hale gelir. Atriyumlar o kadar süratli çarpar ki, – dakikada 300 ile 400 atışa ulaşacak kadar hızlı – titremeye başlarlar (fibrilasyon). Bu nedenle nabız bazen hızlı, bazen yavaş, bazı atımlarda dolgun, bazı atımlarda da zayıftır.

Atriyal fibrilasyon polikliniğimizde en sık karşılaşılan ritim bozukluklarındandır. Romatizmal kalp hastalığı, hipertansiyon, kalp yetersizliği gibi yapısal kalp hastalıkları atriyal fibrilasyon gelişimi için önemli birer risk türüdür.

Kalbe Bağlı Sorunlar Atrial fibrilasyon tedavisinde öncelikle uygun ilaç tedavisi denenir. Basamaklı olarak kullandığınız atriyal fibrilasyon ilaçları değiştirilerek ilaçla tedaviniz denenir. Verilen ilaç tedavisine rağmen atriyal fibrilasyonunuz istenilen düzenli bir forma girmez ve tolere edilemez bir hal alırsa uyutularak şok tedavisi dediğimiz elektrikli kardiyoversiyon yapılır.

Tedavisi Mümkün mü?

İlaç tedavisiyle; Başarı oranı AF süresinin uzunluğuyla ve eşlik eden ek bir kalp rahatsızlığının varlığıyla azalır.

Anjiyografiyle; kalpte belli ileti yollarının anjioda “kateter ablasyon” denilen bir yöntemle etkisiz hale getirilmesi ve erken yakalanmış AF olgularında özellikle eşlik eden başka bir kalp hastalığı yoksa denenebilir.

Ameliyatla; ritim bozukluğuna yol açan kalp ileti sistemi etkisiz hale getirilerek normal sinüs ritmi temin edilir.

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?