Düztabanlık (Taban Çökmesi)

Düztabanlık (Taban Çökmesi)

21/03/2022


Düztabanlık: Ayaktaki kemiklerin, bağların ve kas kirişlerinin çeşitli nedenlerle zayıflaması ve işlevini yerine getirememesi sonucu topuğun dışa kayarak ayak iç uzun kavsinin kaybolması durumudur. 

Düztabanlık nedenleri?

Çocukluk çağında görülen esnek düztabanlık en sık görülen düztabanlık tipidir. Esnek düztabanlıkta kemiklerde sorun yoktur, bağlardaki gevşekliğe bağlı oluşur. Tedavi gerektirmez ve ailesel yatkınlık yoksa 10 yaşına kadar kendiliğinden düzelir. Kalıcı düztabanlık genetik faktörlere bağlı kemik ve kas bozukluklarından kaynaklanabilir. Ailesinde düztabanlığı olan kişilerde daha sık görülür. Erişkin çağda obezite, ileri yaş, romatizmal hastalıklar, travmalar ve ayak arkasında bulunan kas kirişinin fonksiyon bozukluğuna bağlı oluşabilir.

Nasıl tanı koyulur?

Tanı için deneyimli bir uzman hekim tarafından hastanın ayağının, yürüyüşünün ve ayak hareketlerini sağlayan kas kirişlerinin muayenesi yeterlidir. Gerekli durumlarda kemikleri değerlendirmek için röntgen ve bilgisayarlı tomografi, yumuşak dokuları değerlendirmek için manyetik rezonans (MR) ile görüntüleme yapılır.

Nasıl tedavi edilir?

Kişinin günlük işlerini yaparken ağrısı veya kısıtlılığı yoksa tedaviye gerek duyulmaz.

  • Ağrıyı gidermeye yönelik tedaviler: Ayak kemerini destekleyen tabanlık ve ortezler, fizik tedavi uygulamaları, istirahat, buz uygulaması ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Bu tedavilerin hiç birisi düz tabanlığı gidermez; şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.
  • Cerrahi tedavi: Ayağın doğuştan olan kemik bozuklukları düzeltilebilir, kemiklerde kesiler yapılarak ve eklemler dondurularak ayağa uygun şekil verilir. Eğer düztabanlık bir kas kirişinin yetersiz çalışmasından kaynaklanıyorsa bu kirişin görevini görecek şekilde kas kirişi transferi yapılır.
Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?