Parmak Eklemlerinin Kireçlenmesi

Parmak Eklemlerinin Kireçlenmesi

23/06/2022

Kireçlenme Nedir?

Elde parmaklarımızın hareketi eklemler ile çevre kas ve bağ dokusunun uyum içerisinde çalışması ile oluşur. Eklemlerin her iki yüzünde kıkırdak yüzeyler bulunur. Ayrıca eklem içinde hareketi kolaylaştıran sinovyal sıvı bulunur. Kıkırdak yüzeylerin aşınması sonucu kireçlenme (osteoartrit) oluşur.

Eklem kıkırdağının travma sonucu hasar görmesi, romatizmal hastalıklar  parmak eklemlerinde kireçlenmeye neden olabilir. Ayrıca elin çok kullanıldığı mesleklerde ve kadınlarda yaşın ilerlemesi ile beraber parmak eklemlerinde kireçlenme riski daha yüksektir. El parmaklarında kireçlenme en sık tırnaklara yakın eklemlerde ve birinci parmak kökünde oluşur.

Kireçlenme oluşan eklemlerin çevresinde kemik çıkıntılar oluşur. Eklemde zaman zaman şişlik, ağrı ve kızarıklık oluşur.  Hastalığın ilerleyen aşamasında hareket kısıtlılığı ve fonksiyonel kayıp oluşur.

Nasıl Tanı Konur?

Tanı için ayrıntılı muayene ve çekilen röntgende eklem aralığının daraldığının ve kireçlenmeye bağlı oluşan kemik çıkıntıların görülmesi yeterlidir.

Parmak eklemlerinde kireçlenme sonucu çekilen röntgende eklem aralıkları daralmış, kemik çıkıntılar oluşmuş
Parmak eklemlerinde kireçlenme sonucu çekilen röntgende eklem aralıkları daralmış, kemik çıkıntılar oluşmuş

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide kireçlenen eklem aşırı yüklenmeden korunur. Ağrı şişlik için antiinflamatuvar ilaçlar ve kremler kullanılır.  Kireçlenen ekleme uygulanan ateller ve fizik tedavi ile rahatlama sağlanır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde eklemde deformite oluşur Hareketi ve kullanımı belirgin kısıtlar. Bu gibi durumlarda kemikleri düzeltmeye yönelik operasyonlar yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Kubilay EROL
Uzm. Dr. Kubilay EROL

Uzm. Dr. Kubilay EROL 1989 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan EROL, 2021 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?