El Bileği Kırıkları

El Bileği Kırıkları

18/07/2022

El bileği kırıkları, şiddetli yaralanmalarda örneğin, üzerine yüksekten düşme veya trafik kazası sonucu oluşurken yaş almış kişilerde osteoporozun etkisi nedeniyle daha basit travmalarla da meydana gelmektedir. Kırıklar, sıklıkla radius kemiğinin uç kısmında oluşur. Kırık bir bileği mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir. Aksi takdirde, kemikler düzgün bir hizada iyileşmez ve bu da yazmak, gömlek iliklemek gibi günlük aktivitelerinizi yapma yeteneğinizi etkiler. Ayrıca, erken tedavi ağrı ve sertliği en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Belirtiler

El bileği kırıklarının belirtileri sanılanın aksine burkulmalardan farklı değildir. El bileği üzerinde şişlik ve hareketle ya da hareketsiz oluşan ağrı en sık semptomlardır. Radius kırıklarında, el bileğinde çatal sırtına benzer bir deformite oluşmakla birlikte küçük kemik kırıklarında bu deformite oluşmaz.

İlk müdahale

El bileği karton ya da tahtayla alttan desteklenmeli ve hareket ettirilmemeye çalışılmalıdır. Şiş olan bölgeye buz konularak şişliğin azaltılması sağlandıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tanı

El bileği kırıklarında fiziki muayene ve en az iki yönlü röntgen filmi ile tanı konulmaktadır. Küçük kırık parçalarını daha detaylı görmek amacıyla bilgisayarlı tomografi gereklidir. Manyetik rezonans görüntüleme, daha çok eklem çevresindeki bağlar, tendonlar hakkında bilgi vermektedir.

El bileği kırıkları tedavisi

Kırığın yer değiştirmiş ya da parçalı olup olmaması doğru tedavinin belirlenmesinde ana faktörlerdir. Ayrıca hastanın yaşı, genel sağlık durumu, mesleği, el bileğinde kireçlenme olup olmaması tedavinin belirlenmesinde önemlidir. Yerinden oynamamış ve parçalı olmayan kırıklarda alçıyla tedavi mümkündür. Alçınız veya ateliniz çıkarıldıktan sonra, sertliği azaltmak ve eskisi gibi hareket ettirmek için muhtemelen rehabilitasyon egzersizleri veya fizik tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tam iyileşme, birkaç ay veya daha uzun sürebilir.

El bileği kırıklarında cerrahi ve diğer işlemler

Yerinden oynamış, parçalı kırıkların çoğu ameliyat gerektirir. Cerrahlar, ameliyat için dıştan veya içten tespit yöntemleri kullanır. Dıştan tespit için, el ile ön kol arasında köprü gibi plaklar yerleştirir, aynı zamanda çivilerle kırıkları birbirine tuttururlar. İçten tespit için de plaklar kullanılmaktadır. Bazen el bileği artroskopisi de tedavide kullanılabilmektedir. Hangi tip tespit (ameliyat) yönteminin kullanılacağı doktorunuz belirleyecektir. Kırık uçları arasında boşluk oluşursa, kemik aşısı (grefti) uygulanır. Bu aşı vücudunuzun herhangi bir yerinden sıklıkla kalçanızdan alınarak yapılır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Ameliyat sonrası iyileşme devam ederken parmakların hareket ettirilmesi, elde oluşan ödemi ve sonrasında yapılacak fizik tedaviyi kolaylaştırır. Bu nedenle ameliyattan sonra parmaklar mümkün olduğunca kıvrılarak açılmalıdır. Kırık iyileşmeye başlayınca, el bileği hareketlerine başlanabilir. Doktorunuz, kırıkların durumunu gözlemleyerek hareket ettirme zamanını belirleyecektir. Kırığın kaynama süresi 8-12 hafta arasındadır. El bileği kırıkları, eklem içi kırıklar olduğu için, bazı hastalarda hareket kısıtlığı, kireçlenme ve ara sıra kırık bölgesinde ağrı olması mümkündür.

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ
Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ

Doç. Dr. Yusuf GÜRBÜZ 1977 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan GÜRBÜZ, 2007 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?