El Kırıkları

El Kırıkları

18/07/2022

El kırıkları ancak kuvvetli travmalar sonucu oluşur. Bunun nedeni, el kemiklerinin birbirine çok sıkı bağlarla bağlanmış olmasıdır. Bir kırık ağrıya, sertliğe ve hareket kaybına neden olmaktadır. Kemiklerin bağlar ve tendonlarla yakın ilişkisi nedeniyle, kırık iyileştikten sonra elde sertleşme ve zayıflık görülme olasılığı vardır. Eklem yüzeylerini içeren kırıklar, ilgili eklemlerde erken osteoartrite yani kireçlenmeye yol açabilir.

Nasıl oluşur?

Düşme, el üzerine ağırlık düşmesi veya duvara vurma sonucu oluşabilir. Kırık olan elde şişlik, morarma, deformite ve ağrı oluşur. Travma sonrası bu şikayetler oluştuysa en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

El kırıkları tanısı

Doktorunuzun kırık olup olmadığını anlayabilmesi ve tedaviyi belirlemesi için tıbbi değerlendirme gerekir. Yapılan radyolojik inceleme ya da bilgisayarlı tomografi görüntüleri yardımıyla kırık tanısı konulmaktadır.

El kırıkları tedavisi

Tedavi kırık tipine, kırık şekline, kırılan kemiğe ve kırığa eşlik eden yaralanmaların şekline göre değişir. Atel veya tam olmayan yarım alçı yerinden oynamamış el kırıkları tedavisi için kullanılmaktadır.

  • Kapalı olarak kırığı yerine oturtma ve tel ile sabitleme: Kırıklar yerinde oynamış ise, cerrahlar kırık kemik uçlarını görmek için cilt bütünlüğünü bozmadan, anında radyolojik inceleme yapmaya olanak sağlayan skopi denen makineler kullanır. Böylece kırık uçları karşı karşıya getirir ve teller ile sabitlerler.
  • Plak, vida ve teller ile kırık uçlarını sabitleme: Açık yaralanma varsa, kırıklar kapalı olarak uç uca getirilemiyorsa veya kırık ekleme kadar uzanıyorsa uygulanır. Cerrahlar bu işlemle, kırık uçlarını yerine oturtmak için cilt bütünlüğünü açarak tel, vida, plak ile sabitler.
  • Dışardan sabitleme (eksternal fiksatör): Yara çok kirli veya kırık çok parçalı ise bu işlem uygulanır. Kırık hattının altından ve üstünden, vücut dışından barlar yardımıyla kırıklar sabit hale getirilir.

İyileşme süreci

Kırık iyileşmesi ile ilgili problemler arasında sertlik, pozisyonda kayma, enfeksiyon, yavaş iyileşme veya tam iyileşememe bulunur. Sigaranın kırık iyileşmesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir. Çocuklardaki kırıklar bazen o kemiğin gelecekteki büyümesini etkiler. Tedavi sonucu el kırıkları yeterli stabiliteye sahip olduğunda, sertlikten kaçınmaya çalışmak için egzersiz yapmak önemlidir. El cerrahınız kırığın yeterince stabil olduğunu belirler. Böylelikle fizik tedavi uzmanı size uygun egzersiz programını uygulamaya başlar.

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN
Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN

Doç. Dr. Tahir Sadık SÜGÜN 1974 yılında İzmir'de doğdu. Ortopedi, Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı olan SÜGÜN, 2005 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?