Enjeksiyon Tedavisi

Enjeksiyon Tedavisi

09/02/2023

Enjeksiyon tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması kapsamındadır. Enjeksiyon tedavisi bir dizi ortopedik ve romatolojik durumdan kaynaklanan inflamatuar ağrılar için faydalı olabilmektedir.

Eklem ağrılarında enjeksiyon tedavisi

Enjeksiyonlar lokal enflamasyonu azaltmaya ve eklem içinde kayganlaşmaya yardımcıdır. Enjeksiyon tedavisinin amacı ağrıyı azaltarak kişilerin yaşam kalitelerini arttırmaktır. Böylece sevdikleri şeyleri yapmaya devam edebilirler.

Kas ve iskelet yaralanmalarında enjeksiyon tedavisi cerrahi olmayan bütüncül bir tedavinin parçası olarak uygulanmaktadır. Tedavi kapsamında, fizik tedavi uygulamaları, ultrason rehberliği, özel egzersizler ile topikal ve oral ilaçlar bulunmaktadır.

Enjeksiyon tedavisinin etkisi, altta yatan sorunun ne olduğuna ve hangi müdahalenin veya enjeksiyonun yapıldığına bağlı olarak değişmektedir.

Kuru İğne Tedavisi

Kuru iğneleme kas dokusunu tedavi etmek için uygulanmaktadır. Amacı ağrıyı azaltmak, tetik noktaları etkisiz hale getirmek ve işlevselliği eski haline getirmektir. Nadiren tek başına kullanılan bir prosedürdür. Genellikle diğer geleneksel fizik tedavi müdahalelerine ek bir enjeksiyon tedavisi olarak uygulanır.

Araştırmalar kuru iğnelemenin ağrı kontrolünü iyileştirdiğini ve kas gerginliğini azalttığını göstermiştir. Çalışma bulguları ayrıca, kuru iğnelemenin, sinir uyarılarının kaslara iletildiği motor uç plakalarının işlev bozukluklarını normalleştirebileceğini göstermektedir.

Kas sertliğinde Botoks enjeksiyonu

Botox, sinirler ve kaslar arasındaki kasın kasılmasını veya gerilmesini sağlayan kimyasal sinyali bloke ederek çalışır. Bu, ağrı ve kas sertliği dahil olmak üzere spastisite semptomlarında güvenilir bir rahatlama sağlar. Uzun süredir binlerce hastada güvenle kullanılmaktadır.

Botox enjeksiyonlarının en bilinen özelliği yüzdeki kırışıklıkların görünümünü azaltma yeteneğidir. Bunun yanı sıra, boyun spazmları (servikal distoni), aşırı terleme (hiperhidroz), aşırı aktif mesane ve tembel göz gibi durumların tedavisinde kullanılır. Botox enjeksiyon tedavisi ayrıca kronik migren tedavisinde de yardımcıdır.

Servikal distoni. Bu ağrılı durumda boyun kasları istemsiz olarak kasılır ve başın bükülmesine veya rahatsız edici bir pozisyona dönüşmesine neden olur.

Kas kontraktürleri. Serebral palsi gibi bazı nörolojik durumlar, uzuvların merkeze doğru çekilmesine neden olur. Bazı durumlarda Botox enjeksiyon tedavisi ile kasları gevşetmekte faydalı olmaktadır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?