Fokal Epilepsiler

Fokal Epilepsiler

31/03/2022

Baz epilepsi türlerinde nöbetler bedenin bir bölgesinde belirtilerle seyredebilir. Bir beden yarısında uyuşukluk ya da kasılma gibi.

Beynin temporal lob adı verilen (şakak tarafındaki) alanı etkilendiğinde sık görülen belirtiler, ani ve nedensiz bir korku hissi, deja vu olarak bilinen ve o anda yaşanan bir olayı daha önce yaşamış gibi hissetmek, hoş olmayan kokular ve tatlar duymak, mideden yukarı doğru yükselen tarifi güç, kötü bir hisse kapılmak olabilir. Belirtilerin bu kadar çok çeşitli olması, beynin bu alanının çok çeşitli işlevlere sahip olmasıdır. Fokal nöbetler genellikle beynin temporal (şakak) alanlarından kaynaklanır.

Nöbet beynin frontal lob adı verilen (alın tarafındaki) alanından kaynaklanıyorsa, aniden başlayan anormal hareketler görülür. Konuşma aniden durabilir, takıntılı düşüncelere eşlik eden tuhaf hareketler olabilir, ani başlangıçlı ve tekrarlayıcı tuhaf el ve kol hareketleri (örneğin, “eskrimci duruşu” denen ve kolun aniden yukarı kalkarak baş üstünde bükülmesi) görülebilir veya pedal çevirir gibi bacak hareketleri olabilir ya da baş aniden bir yana çevrilir. Bu alandan kaynaklanan nöbetler uykudayken de ortaya çıkabilir. Bundan başka, nöbetlerin kaynaklandığı ön beyin alanının tarafına (sağ veya sol) göre de farklı belirtiler olabilir. Bu tür nöbetlerden sonra kısa süreli güçsüzlük veya geçici felçler de görülebilir. Geçici felç durumları, Todd felci adıyla anılır.

Tedavisinde büyük nöbetlerle benzer yol izlenir.

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU
Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU

Doç. Dr. Muhteşem GEDİZLİOĞLU 1954 yılında Gümüşhane'de doğdu. Nöroloji Uzmanı olan GEDİZLİOĞLU, 2019 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk annesi.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?