Ganglion Kisti

Ganglion Kisti

22/03/2022

Ganglion kisti nedir?

Ganglion kisti daha çok el ve el bileğinde oluşan ve büyüme gösteren şişliktir. Bu kist, çoğunlukla el bileğinin üst tarafındadır. Daha az sıklıkla el bileğinin avuç içi tarafında, parmakların uç eklemlerinin üzerinde ve parmakların avuç içinde yer alır. Başladığı dönemlerde veya elin sürekli zorlandığı aktivitelerde ağrı hissedilir. Büyüklüğü zamanla değişebilir ve bazen kendiliğinden kaybolabilirler. Bu kistler kötü huylu tümör yapısında değildir.

Ganglion kistinin tanı süreci nasıldır?

Detaylı fiziki muayenede kistin bulunduğu yer ve görünüşü temel alınarak ganglion tanısı konur. Doktorlar, olası eklem problemlerini araştırmak için radyolojik inceleme de yaparlar.

Ganglion kisti tedavisi nasıldır?

Ganglion kisti genellikle ağrısızdır ve tedavi gerektirmez. Herhangi bir semptomunuz yoksa tedaviye gerek yoktur. Belirli periyotlarla izlemek yeterlidir. Kist ağrıya neden oluyorsa veya eklem hareketini engelliyorsa, dolayısıyla günlük aktiviteleri sınırlıyorsa ya da estetik olarak görünümü kötü ise tedavi edilmesi gerekir.

Ganglion kisti tedavisinde, kist içindeki sıvıyı bir enjektör ile boşalttıkları aspirasyon işlemi tedavi seçenekleri arasındadır. Bir diğer seçenek de atel uygulamasıdır. Aktivite, ganglion kistinin büyümesine neden olabileceğinden, bölge bir atel ile geçici olarak hareketsiz hale getirilir. Kist küçüldükçe sinirler üzerindeki baskıyı hafifleterek ağrıyı azaltır. Bu cerrahi dışı yöntemlerden sonra kistin ve yakınmaların tekrarlanma olasılığı yüksektir. Bu uygulamalar başarısız olursa, kistin cerrahi olarak çıkarılması söz konusu olur. Cerrahinin amacı, kisti kaynağı ile birlikte çıkarmaktadır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında ganglion kisti ile birlikte eklem kapsülünün veya tendon kılıfının bir kısmının çıkarılması gerekir. Ameliyattan sonra atel uygulaması, bazı kişilerin yaşadığı duyarlılık ve şişmeyi engeller. Ganglion kistinin cerrahi olarak çıkartılması en başarılı tedavi yöntemlerinden biridir ve bu yöntemle tekrarlama olasılığı daha azdır.

Yapılmaması gerekenler nelerdir?

Bir ganglion kistine ağır bir nesneyle vurmak iyi bir çözüm değildir. Çünkü darbenin gücü elinizde veya ayağınızdaki çevre yapılara zarar verir. Ayrıca kisti bir iğne ile delerek “patlatmaya” çalışmayın. Bunun etkili olması olası değildir ve enfeksiyona yol açar.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?