Ganglion Kistleri

Ganglion Kistleri

22/03/2022

Ganglion Kistleri nedir?

Ganglion kistleri el ve bileğinde oluşan ve benzer büyüme gösteren şişliklerdir. Bu kistler çoğunlukla el bileğinin üst tarafında görülür. Daha az sıklıkla el bileğinin avuç içi tarafında, parmakların uç eklemlerinin üzerinde ve parmakların avuç içinde görülebilir. Başladığı dönemlerde veya elin sürekli zorlandığı aktivitelerde ağrılı olabilir. Büyüklükleri zamanla değişebilir ve bazen kendiliğinden kaybolabilirler. Bu kistler kötü huylu tümör yapısında değildir.

Ganglion Kistlerinin Tanısı nasıl belirlenir?

Kistin bulunduğu yer ve görünüşü temel alınarak ganglion tanısı konur. Olası eklem problemlerinin araştırmak için radyolojik inceleme yapılır.

Ganglion Kistleri Nasıl tedavi edilir?

Hiçbir yakınmaya sebep olmayan ganglion tedavi gerektirmez, sadece izlemek yeterlidir. Ancak kist ağrılı ve günlük aktiviteleri sınırlıyorsa veya estetik olarak görünümü kötü ise tedavi edilmesi gerekir. Kist içindeki sıvının bir enjektör ile boşaltılması veya el bileğinin bir atel yardımı ile tespit edilmesi, cerrahi olmayan tedavi yöntemlerini oluşturur. Bu yöntemlerden sonra kistin ve yakınmaların tekrarlanma olasılığı yüksektir. Cerrahi olmayan tedavi uygulamaları başarısız olursa, kistin cerrahi olarak çıkarılması bir el cerrahisi uzmanı tarafından önerilebilir. Cerrahinin amacı, kisti kaynağı ile birlikte çıkarmaktadır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında ganglion ile birlikte eklem kapsülünün veya tendon kılıfının bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Eğer ganglion el bileğinden çıkartıldıysa, ameliyattan sonra el bileği tespit eden bir atel uygulanması bazı hastalarda görülen ameliyat bölgesinde duyarlılık ve şişme gibi bulguların oluşmasını önleyebilir. Ganglionların cerrahi olarak çıkartılması en başarılı tedavi yöntemidir ve bu kistlerin tekrarlama olasılığı çok azdır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?