Göğüs Ağrısı

Göğüs Ağrısı

28/03/2022

Göğüs ağrısı, ağrı noktası tam lokalize edilemeyen ve bazı hastalarda sol kola,her iki kola, sırta, karın üst bölgesine ve boyna yayılabilen rahatsız edici bir ağrıya denir.

Bu ağrı kalp hastalıklarının en önemli ve en sık rastlanan belirtilerinden biridir. Kalbi besleyen atardamarların darlık, tıkanma gibi sebeplerle kalbin oksijen ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda kalp kökenli göğüs ağrısı veya sıkıntı hissi oluşur ve buna tıp dilinde veya latince angina pektoris adı verilir. Özellikle istirihatte gelen Angina Pektoris kalp krizinin habercisi olabilir.

Kalp üzerine ağır yük binen değişik durumlarda artmış oksijen tüketimi olur ve damardan kalp adalesine sunulan oksijen yetersiz duruma gelir ve kalp adale sinirleri ile bu oksijen yetersizliğini (iskemi) algılar ve elektriksel olarak beyine duyu bölgesine iletilir angina pektoris deiğimiz göğüs ağrısı olarak hissedilir. Angina pektorisi tetikleyen sebepler;

  • Sigara içilmesi veya dumanına maruz kalma.
  • Elinde bir ağırlıkla veya yokuş yukarı hızlı yürüme.
  • Ağır bir yemek yenilmesi ve yemek üzerine fiziksel aktivite yapılması.
  • Ciddi duygu değişiklikleri (örneğin sinirlenme, üzülme).
  • Sıcaklık veya yükseklikte ani değişmeler gibi kalp yükünü arttıran durumlar.
  • Soğuk hava ve özellikle soğuk rüzgarda yürüme.
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ
Uzm. Dr. Hasan YILMAZ

Uzm. Dr. Hasan YILMAZ 1957 yılında Salihli'de doğdu. Kardiyoloji Uzmanı olan YILMAZ, 2006 yılından bu yana EMOT Ailesi’nde çalışmalarını sürdürüyor. İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?