Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)

28/11/2022

En etkileyici ve en özgün özelliklerimizden biri şüphesiz gözlerimizdir. Yorgunluğumuz gözlerimizden okunur. Mutluysak içleri ışıldar ve üzgünsek küçülürler. Bazen de yorgun ve üzgün olmamamıza rağmen bizi öyle gösterirler. Göz kapağı estetiğinin bir başka deyişle blefaroplastinin yardımcı olduğu yer de tam burasıdır.

 

Yaş almayla birlikte yer çekiminin etkisiyle düşen ya da kalıtsal olarak düşük olan göz kapakları aynı zamanda görmeyi de olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Plastik cerrahlar, üst göz kapağı ameliyatını öncelikle gözlerin üzerinde sarkan üst göz kapağı derisini düzeltmek için yaparlar. Ayrıca göz çevresindeki çizgileri ve kırışıklıkları iyileştirme işlemi de yapılmaktadır. Ameliyat sırasında üst göz kapaklarının derisinin altında şişkin görünen küçük yağ cepleri alınabilir.

 

Blefaroplastinin sizin için iyi bir tedavi yolu olup olmadığına karar verme aşamasında aşağıdaki bilgiler faydalı olabilir. Son kararınızı doktorunuzla birlikte vermeniz en sağlıklısıdır.

Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri

Göz, yağ yastıkçıklarının içinde bulunmaktadır. Bu yağ yastıkçıkları alt ve üst göz kapakları tarafından sabitlenen dokular tarafından sarılmaktadır. Ancak zamanla gözdeki bu yağ yastıkçıkları hacmini, esnekliğini ve sıkılığını kaybetmekte, bunları saran kılıfların zayıflaması göz çevresinde oluşan sorunlara kaynaklık etmektedir. Bu sorunlardan biri de göz kapaklarındaki düşmedir. Göz kapağı düşüklüğünün diğer bilinen nedenleri ise aşağıdaki gibidir.

  • Göz kapağı kasında doğuştan mevcut olan sorunlar, göz kapağı kasının daha az gelişmesine sebep olabilmektedir. Örneğin, doğuştan düşük göz kapağına sahip kişilerde, göz kapağı kasları daha az gelişmekte ve bu durumda esneyip sarkabilmektedir.
  • Göz ameliyatları, göz bölgesinin anatomisine yapılan bir müdahaleyi beraberinde getirdiğinden estetik deformasyonlara da sebep olabilmektedir.
  • Göz kapağında ortaya çıkan tümörler göz kapağında düşüklüğe neden olmaktadır.

Göz kapağı estetiği ameliyatı

Blefaroplasti ameliyatının amacı, göz kapaklarında oluşan fazla deri ile gevşemiş ve artmış kas dokusunun alınmasıyla kalan deri dokusunun daha sıkı ve hacimli görünmesini sağlamaktır. Cerrahlar aynı zamanda, göz kapaklarında meydana gelen fıtıklaşmış denilen yağ dokusunu alarak ağırlaşma ve deformasyonu ortadan kaldırırlar.

Üst göz kapağı estetik ameliyatları, göz kapağının rutin katlanma çizgisi üzerinden yapılan kesi ile gerçekleştirilmektedir. Böylece, zaten belirgin olmayan ameliyat çizgilerinin gizli kalması da sağlanır. Modern estetik cerrahide, üst göz kapağının deri fazlalığı, iki boyutlu olarak, yani hem yatay hem dikey şekilde düzeltilmektedir. Ayrıca göz kapağının dolgun görünümünü sağlayan yağ keseciği de alınmaktadır.

Alt göz kapağı estetik ameliyatlarında ise, cerrahlar fazlalık oluşturan kas dokusu ve derinin alınması işlemini uygular. Fazlalık oluşturan deri, göz kapağında meydana gelen kırışıklık ve buruşukluğun sebebidir. Ayrıca, dışarıya doğru bombe oluşturan yağ keseciklerinin pozisyonunun değiştirilmesiyle, kişideki yorgun yüz ifadesi ortadan kalkmış olur.

Göz kapağı estetiği ameliyatı ile birlikte yapılabilen işlemler

Göz kapağı ameliyatının, sarkık kaşları veya alın kırışıklıklarını düzeltmediğini hatırlatmakta fayda var. Bu nedenle bazı hastalar blefaroplasti ile kaş kaldırmayı birleştirir. İhtiyacınıza ve talebinize göre, yanak germe, yüz germe veya boyun germenin de birleştirildiği olur. Bazı durumlarda yağ transferi veya dermal dolgu enjeksiyonları yeterlidir.

İyileşme süreci

Çoğu hasta için blefaroplasti sonrası iyileşmenin nispeten kolay olduğu bilinmektedir. Elbette birkaç gün hafif şişlik, morarma ve ara sıra hassasiyet ve göz kuruluğu söz konusudur.

Şişliği en aza indirmek için uzmanlar buzlu suya batırdıkları küçük gazlı bez parçalarını gözlere yerleştirirler. Başınızı birkaç gün yüksekte tutmak iltihabın çözülmesine yardımcı olacaktır. Cerrahınız, gerekirse antibiyotik ve ağızdan ağrı kesici ilaç yazacaktır.

Ameliyattan sonra, iş ve sosyal aktivitelerden bir hafta ila on gün izin almayı planlamak gerekir. İki ila üç hafta boyunca şiddetli egzersiz ve temas sporlarından kaçınılmalıdır. Çoğu kişinin ameliyattan sonraki bir hafta içinde göz makyajı yapmasında doktorlar bir sakınca görmez.

İyileşmenizin iyi gittiğinden ve sonuçların sizi memnun ettiğinden emin olmak için doktorunuzla sürekli iletişim halinde olmanız oldukça önemlidir. Kesileri kapatmak için kullanılan naylon dikişler ameliyattan yaklaşık beş gün sonra alınacaktır.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?