Baker Kisti
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Baker Kisti

• EMOT Plus’ta

Baker kisti, dizin arkasında bir yumru şeklinde oluşan içi sıvı dolu şişliktir. Bu şişlik genellikle gerginlik ve hareket kısıtlılığı şikayetine neden olur.

Baker kistinin tedavisi genellikle cerrahi olmayan yöntemler ile başlar. Herhangi bir eklem travmasında sonra uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerin başında bu bölgenin dinlendirilmesi, üzerine buz konulması, bası yapılması ve yüksekte tutulması gelir. Baker kisti olan kişilerin dizin aşırı zorlanmasına neden olabilecek aktivitelerden kaçınması önerilir.

Bu uygulamalar dışında hekimlerinizin reçetelendirmesi dahilinde ağrı kesici ilaçlara başvurulabilir. Bazı bireylerde Baker kisti tedavisi kapsamında fizik tedavi uzmanı veya ortopedist tarafından uygulanan steroid enjeksiyonları kullanılabilir. Eklem boşluğuna enjekte edilen bu ilaçlar iltihaplanmayı baskılayarak şişlik ve ağrıyı kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları Baker kistinin tedavisinin önemli bir parçasıdır. Düzenli ve nazik egzersizler vasıtası ile hem diz çevresindeki kasların güçlenmesi sağlanabilir hem de bu egzersizler sayesinde dizin hareket açıklığının artırılmasına katkıda bulunabilir. Şiddetli ağrı şikayeti olan bireylerde baston veya değnek yardımıyla destekli yürüme ağrının kontrolü için başvurulabilecek uygulamalar arasındadır.

Baker kistinin doğru şekilde tedavi edilmesi tekrar ortaya çıkmasının engellenmesi açısından oldukça önemlidir.

EMOT'da Diz Hastalıklarının ve Yaralanmalarının Tedavisi

EMOT Dizdeki Hangi Hastalık ve Yaralanmaları Tedavi Ediyor?

Menisküs Yaralanmaları,

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları,

Kireçlenme, Romatizmal Artrit,

Tendinit,

Bursit,

İliotibial Band Sendromu,

Medial Plika Sendromu,

Osgood-Schlatter Hastalığı

gibi diz eklemi ve çevresinde oluşabilecek  hastalıkların tanı, tedavi ve fizik tedavileri için EMOT yanınızda.

Dizimiz Neden Ağrır?

Diz ağrısının sık karşılaştığımız nedenleri, osteoartrit diye adlandırdığımız kireçlenmeye, yaralanmalara ve mekanik problemlere bağlı olabilir. Diz bölgesini etkileyen travmalar sonrasında dizi oluşturan kemiklerde kırıklar, bağ ve menisküs yaralanmaları nedeniyle ağrı oluşabilir.

Dizde En Sık Görülen Kırık ve Yaralanmalar Nelerdir?

Tibia plato ve patella kırıkları sık görülen kırıklardır. Ön çapraz bağ da sık yaralanan bağlardan biridir. Kırıklar genellikle direk travmalarla oluşurken, bağ ve menisküs yaralanmaları futbol, basketbol gibi sporlar esnasında ani yön değiştirme ile görülebilirler

Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Dejeneratif artrit olarak bilinir. İlerleyen yaş ile birlikte eklem kıkırdaklarının yıpranmasıyla oluşur. En sık görülen artrit şeklidir ve dizde sık görülür. Kıkırdak travmaları, şişmanlık, aşırı kullanım kireçlenmeye neden olabilir. Eklemde ağrı, şişlik ve zamanla ilerleyen hareket kısıtlılığı görülür.

Romatizmal Artrit Nedir?

Romatoid artrit, gut, Behçet hastalığı, psöriyatik artrit gibi romatizmal hastalıklar, eklemlerle birlikte vücudun diğer bölgelerini de etkileyen bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklardır. Dizde uzun süreli ağrı, şişlik ve kullanım güçlüğüne neden olurlar.

Tendinit Nedir?

Aşırı kullanım veya dizilim sorunları diz tendonlarında zorlanmaya ve yaralanmalara neden olabilir. Tendonlar üzerinde hassasiyet ve ödem oluşur. En sık görüldüğü yerlerden biri patellar tendondur. Özellikle koşucularda, sıçrayıcı sporlarla uğraşanlarda aşırı kullanıma bağlı görülebilir. Kuadriseps ve harmstring tendonlarında da görülebilir.

İliotibial Band Sendromu Nedir?

İliotibial band kalçadan başlayan ve dizin dış kısmına uzanan bir yapıdır. Özellikle koşucularda, bisiklet kullananlarda, tırmanış ve kayak sporu yapanlarda aşırı kullanıma bağlı dizin dış kısmında ağrı oluşturabilir.

Medial Plika Sendromu Nedir?

Diz eklemi içindeki zarın embiryonel dönemden kalan bant şeklindeki kalıntılarına plika denir. Bu plikalar normalde de dizde bulunabilirler. Ön ve iç kısımdakiler şikayet oluşturabilir. Genelde takılma, kilitlenme ve ağrı oluşumuna neden olurlar.

Osgood-Schlatter Hastalığı Nedir?

Ayakta durma ve bacağı düz kaldırma esnasında dizi düz tutan mekanizma kuadriceps kası diz kapağı ve patellar tendon aracılığı ile kaval kemiğine bağlanır. Kaval kemiğinde bu mekanizmanın yapıştığı yerde büyüme kıkırdağı bulunmaktadır. Bu büyüme kıkırdağının koşma, atlama gibi faaliyetler ile zorlanması sonrasında bu bölgede ağrı, şişlik, özellikle aktivite sonrası dokunma hassasiyeti oluşur.

Diğer servisler

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik Tümörleri

Kemik tümörü olan hastaların en sık yakınması ağrıdır. Ağrı, başlangıçta aktivite ile bağlantılı olabilir fakat kötü huylu kemik tümörü olan hastalar sıklıkla istirahatta ve gece ortaya çıkan ilerleyici ağrıdan şikayetçidir. Kemik tümörleri öncelikle benign( iyi huylu) ve malign(kötü huylu) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sık görülen iyi huylu kemik tümörlerinden bahsedecek olursak en başta osteoblastomdan bahsetmek gerekir.

Keşfet
EMOT
Kemik Tümörleri

Omuz

Omuz eklemi doğuştan çok sıkı bir eklem değildir. Bu nedene kalça ve diz eklemine oranla daha gevşek bir yapısı vardır. Bu çıkığa daha elverişli doğal yapı çevre kas ve bağlarca sınırlandırılır ve korunur. Tüm eklemlerde olduğu gibi, eklemi çevreleyen kaslar ne kadar güçlü tutulursa o eklem o kadar iyi korunur.

Keşfet
EMOT
Omuz

Dirsek

Dirsek eklemi vücudumuzun cilt örtüsünün en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Üzerindeki kas ve cilt örtüsü incedir. Bu onu travmalara açık hale getirir.

Keşfet
EMOT
Dirsek

Kalça

Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Keşfet
EMOT
Kalça

Ayak ve Ayak Bileği

Ayak, Ayak Bileği cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan Ayak ve Ayak Bileği bölgesini orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız.

Keşfet
EMOT
Ayak ve Ayak Bileği
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?