Başparmak Hipoplazisi
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Başparmak Hipoplazisi

• EMOT’ta

Başparmak hipoplazisi doğumsal olarak başparmağın yokluğunu veya az gelişmiş olmasını ifade eder. Başparmakta sadece zayıflık, kas ve tendon eksikliklerinden başlayarak, aplazi de denilen başparmağın olmamasına kadar uzanan birçok farklı tipi bulunmaktadır. Başparmak hipoplazisi tedavisi her çocuğun kendisine özeldir. Dolayısıyla el cerrahınız size özel tedaviyi planlayacaktır. Bu süreçte öncelikle anomalinin evresi ve hangi yapılarda eksiklik olduğu saptanır.

Başparmak Hipoplazisi hakkında merak ettikleriniz

Başparmak hipoplazisinin nedenleri nelerdir?

Genetik geçiş sebep olabileceği gibi farklı tıbbi sendromların parçası da olabilmektedir. Çoğunlukla sebebi tıbbi olarak saptanamamaktadır. İç organları etkileyen farklı doğumsal anomaliler ile birliktelik gösterebilmektedir.

Tanı süreci nasıldır?

Başparmak hipoplazisi, genellikle bebeğin ilk yenidoğan muayenesinde fark edilir. Çocuğunuzun doktoru, bazen bu durumla ilişkili olan diğer deformiteleri arayacaktır. Bununla birlikte, başparmağın yapısını incelemek için röntgen gerekir. Başka bir durumdan şüphelenirlerse başka testler de gerekebilmektedir.

Başparmak hipoplazisinin tedavisi nedir?

Başparmak hipoplazisi tedavisi her çocuğun kendisine özeldir. Dolayısıyla el cerrahınız size özel tedaviyi planlayacaktır. Bu süreçte öncelikle anomalinin evresi ve hangi yapılarda eksiklik olduğu saptanır.

Başparmak hipoplazisi ya da aplazisinin tedavi edilip edilmeyeceğine dair karar vermek zor olabilmektedir. Bazı çocuklar bu duruma uyum sağlar ve eksik bir parmakla hareket eder hale gelir. Tedavi edilmediğinde başparmağını kullanmayan çocuklar, orta ve işaret parmaklarını kullanarak nesneleri çimdiklemeyi öğrenebilirler. Ancak, daha büyük nesneleri tutmayı gerektiren aktivitelerin yanı sıra sıkıştırma gücü ile ilgili sorunlar yaşaması söz konusudur. Başparmak hipoplazisi ameliyatları bu sorunlara yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Fizik tedavi uygulamaları

Çocuğunuzda hafif bir başparmak hipoplazisi varsa ve baş parmağı biraz kısa veya zayıfsa, başparmak ve işaret parmağı arasındaki ağ biraz sıkıysa ve hareketliliği engelliyorsa, fizik tedavi uygulamaları uyum sağlamasına yardımcı olacaktır.

Cerrahi tedavi

Eksik olan kaslara yönelik tendon/kas transferleri, başparmak ve ikinci parmak arasındaki darlıkların açılması ile başparmak kemikleri arasındaki bağların onarılması sıklıkla uygulanan ameliyatlardır. İleri evrelerde eğer başparmak işlevsellikten uzak ve kurtarılamayacak derecede hipoplazik (gelişmemiş) ise polisizasyon adı verilen yeni bir başparmak oluşturma gibi ameliyatlar gündeme gelebilir.

Diğer servisler

Makrodaktili

Makrodaktili, kemik ve yumuşak dokunun aşırı büyümesi nedeniyle el parmaklarının anormal derecede büyük olduğu nadir bir durumdur. Doğumsal bir el anomalisidir. Tedavide amaç, eli veya ayağı mümkün olan en işlevsel haline getirmek ve en iyi görünümüne sahip olmasını sağlamaktır.

Keşfet
EMOT

Artrogripozis

Artrogripozis, eklemin eğrilmesi ya da bükülmesidir. Eklemler sabit, kavisli veya yerinde donuk haldeki düz eklemlerdir. Tedavide multidisipliner bir yaklaşım daha etkili olmaktadır.

Keşfet
EMOT

Kamptodaktili

Eldeki parmağın tamamen düzeltilemediği, bükülmüş halde olan parmak deformitesine kamptodaktili denir. Konjenital yani doğumsal bir anomalidir. Sıklıkla beşinci parmakta görülür.
Hafif kamptodaktili nadiren ağrıya veya fonksiyon sorunlarına neden olur. Çoğu doktor bu nedenle ameliyat önermez. Parmağın anomali durumu hafifse, doktorunuz büyük olasılıkla bir atel desteği ile fizik tedavi programı önerecektir. Fakat parmaktaki eğrilik daha ciddiyse ve özellikle de kötüye gidiyorsa cerrahi müdahale söz konusudur.

Keşfet
EMOT

Yarık El

Yarık el, elin ortasında bir parmak veya parmakların eksik olduğu, V şeklinde açıklığın bulunduğu nadir bir durumdur. Tüm doğumsal el anomalilerinin yüzde 5’inden daha azını oluşturur. Tedavisinde için birçok farklı cerrahi seçenek vardır. Ebeveynler ve doktorlar çocuğun ihtiyacına yönelik doğru seçenek için değerlendirmeler yaparlar. Zamanlama oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT

Polidaktili (Fazla veya Çoklu Parmak)

Polidaktili, elde fazladan parmak olmasıdır. Bir veya birden fazla olabilir. Bu fazla parmaklar sadece işlevi olmayan bir çıkıntı olabileceği gibi, tam gelişmiş bir parmak şeklinde de olabilir. Fazla parmak genellikle başparmak ya da serçe parmak tarafında olur fakat nadiren aradaki parmaklardan birinde de polidaktili görülebilir. Cerrahi planlamada, özellikle fazla olan parmağın normal parmak ile paylaştığı ortak yapıların iyi değerlendirilmesi önemlidir.

Keşfet
EMOT

Sindaktili (Yapışık Parmaklar)

Sindaktili, bir diğer adıyla yapışık parmaklar en sık görülen doğumsal el anomalisidir. Gelişim sırasında parmakların uygun şekilde ayrılamamasına bağlı olarak iki veya daha fazla parmağın birleşik olması durumunu tarif eder. Tedavisi cerrahi olarak parmakların ayrılmasıdır. Cerrahide zamanlama, hangi parmakların ayrılacağı, kaç seansta ayırma yapılacağı gibi detaylar tedavinin planlanmasında oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?