Bel Fıtığı
Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. Murat AYDIN
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Bel Fıtığı

• EMOT Plus’ta

Omurga “omur” adı verilen bir birine bağlı kemik dizininden oluşur. Disk ise, bir omuru diğerine bağlayan ve iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığındaki destek dokulardır. Bel fıtığı, disklerin içinde yer alan jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır. Bu baskı sonucu bel ağrısı, bacak ağrısı ve bacakta güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi‘nde tanı koyma ve tedavi süreci bütüncül bir yaklaşımla, zamanda ve bütçede kayıplara yol açmaksızın, tek çatı altında uygulanır.

Bel ağrısı hiç beklemediğiniz bir anda sizi yakalayabilir. Bir dakika televizyonun karşısında rahatça oturuyorsunuz ve bir sonraki dakika ayağa kalkmaya çalışıyorsunuz ve
— Ah! — belinizden keskin bir ağrı yayılır.
Kaymış veya fıtıklaşmış bir diskiniz olabilir mi? Evet olabilir!

Yetişkin omurgası, omur adı verilen 24 kemikten oluşur. Bazı omurlar, jöle benzeri bir maddeden yapılmış yumuşak disklerle yastıklanmıştır. Bu diskler, omurganızı hareket ettirmenize ve eğilmenize izin verir. Ancak iki omur arasındaki disk yerinden kaymaya başlarsa çevredeki sinirleri tahriş edebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu duruma kaymış, yırtılmış veya fıtıklaşmış disk denir. Bel ağrısının birçok sebebi olmakla birlikte en sık çeşidi mekanik bel ağrısı ve bel fıtığıdır.

Doktorlar

✦ Bel Fıtığı Hakkında Merak Ettikleriniz

Bel fıtığı nedir?

Bel bölgesi omurları arasında yer alan disk adlı yapının yer değiştirmesi sonucu ortaya çıkan ağrılı durumların tümüne verilen tanımlamadır.

Bel fıtığı nasıl oluşur?

Omurga “omur” adı verilen bir birine bağlı kemik dizininden oluşur. Disk ise, bir omuru diğerine bağlayan güçlü bağ dokulardan oluşan ve iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığındaki destek dokulardır. Diskler omurganın her yöne hareketliliğini sağlar. Aynı zamanda her disk bir amortisör gibi gelen darbeleri de emer. Disk omurilik ve sinir köklerinin hemen önünde yerleşmiştir. Bu yerleşim disk hastalıklarındaki belirtilerin ana nedenidir. Disk kauçuk kıvamında bir halka ve içinde jöle kıvamında çekirdekten oluşur. İnsanlara yaş aldıkça diskin merkezi sıvı içeriğini kaybeder. Bu nedenle de, şok emme açısından daha az etkili hale gelir. Bel fıtığı, halkanın kırılarak içindeki jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasına denir.

Belirtileri nelerdir?

Her beş kişiden dördü hayatının bir döneminde bel ağrısı çekmektedir. En yaygın bel fıtığı belirtileri ise;

 • Bacaklarda ağrı:
  Kalça ortasından başlayan bacağa yayılan, aniden gelen, keskin şiddetli bir siyatik ağrısı. Bu ağrı, fıtığın sinirlere yaptığı bası nedeniyle olur. Ağrı, hapşırma, öksürme ve fazla oturma nedeniyle artar.
 • Bir bacakta güçsüzlük
 • Bazı hareketlerde felç, karıncalanma, batma, uyuşukluk
 • İlerlemiş vakalarda idrar tutamama, gaita kontrol kaybı (altına kaçırma) diğer bulgulardır.

Tanı koyma süreci nasıldır?

Uzman doktorlar, hastanın şikayetlerini dinler, fiziki muayeneyi gerçekleştirir. Fiziki muayeneden sonra yüksek çözünürlüklü görüntüleme teknolojileri ve tanı cihazlarıyla fıtıktan etkilenen bölge tespit edilir. EMOT ve EMOT Plus Hastaneleri’nde tedavi, Omurga Sağlığı Merkezi‘nde bulunan beyin cerrahisi, ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarının ortak görüşü ile belirlenir.

Bel fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Hastada herhangi bir uyuşukluk, güç kaybı ve hareket kısıtlılığı yoksa bel fıtığı başlangıç safhasında demektir. Bu durumda doktorlar, bel ağrısı için ilaç tedavisi, yatarak dinlenme ve beli zorlayacak aktivitelerden kaçınmayı önerir. EMOT Plus Omurga Merkezi’nde, alanında uzman fizyoterapistler, fıtıklı bölgenin çevre yapılarını güçlendirecek fizik tedavi yöntemlerini uygular. Gerekli durumlarda, beslenme uzmanları, beden ağırlığı kontrolü için hastaya özel bir beslenme programı önerir. Uzmanların desteğiyle yaşam şeklinde değişiklik yapabilen hastalar genellikle cerrahi yöntemlere gerek kalmadan iyileşebilirler.

Bel fıtığı ameliyatı ne zaman gereklidir?

 • İlaç tedavisiyle birlikte, fizik tedavi egzersizlerine ve uygulamalarına rağmen ağrılar azalmıyorsa,
 • Artan şiddette ağrı varsa,
 • Bacakta ve ayakta güç ve his kaybı yaşanıyorsa
 • İdrar veya gaita kaçırma varsa cerrahi yöntemlere geçilmesi önerilir.

Kapalı bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Unilateral Biportal Endoskopik Diskektomi (UBE) Yöntemi

Bu yöntemde, cerrahlar fıtıklı bölgeye kapalı olarak yaklaşık 3 milimetrelik iki delikten yüksek çözünürlüklü endoskop ve mikro aletler kullanılarak girer ve fıtıklaşmış disk dokusunu çıkarır. Böylece sinir dokusunun üzerindeki baskı giderilir. Görüntü kalitesinin çok iyi olması, kanama miktarının çok az olması, ameliyat sonrası bel ağrısının nerdeyse hiç görülmemesi ve hastaların günlük hayatlarına oldukça kısa sürede dönebilmesi özellikleri ile minimal invaziv bir yöntem olan UBE, mikrodiskektomiye göre oldukça avantajlı konumdadır. EMOT Hastaneleri’nde de bel fıtığı hastalarının hemen hemen tamamı bu yöntemle ameliyat edilmektedir.

Bel fıtığı önlenebilir mi?

Bel fıtığı rahatsızlığını önlemeye yardımcı bazı öneriler:

 • Kasları güçlendirmek için yapılan egzersizler aynı zamanda omurgayı destekler.
 • Postürü korumak, özellikle uzun süreli oturuşlarda sırtı düz ve hizada tutmak omurga üzerindeki baskıyı azaltır.
 • Ağır eşyaları kaldırırken bacaklarınızdan destek alın. Çünkü yalnızca belinize yüklendiğinizde sakatlanma olasılığını arttırırsınız.
 • Kilo dengenizi korumak, omurga ve diskler üzerinde fazla baskı oluşmasını önler.
 • Ek olarak, sigara kullanımını bırakmak, disklerin oksijen beslenmesini sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlar.

Diğer servisler

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Tedavisi

EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi uzmanları, ilerleyici omurga deformitesini önlemek amacıyla en iyi ve en güvenli skolyoz tedavisi planını geliştirir. Skolyoz, omurganın önden ve arkadan bakıldığında “S” veya “C” biçiminde, yanlara doğru 10°’den fazla kıvrılmasıdır. 10-18 yaş arasındaki sağlıklı ergen çocuklarda ortaya çıkan, Adolesan idiyopatik skolyoz (AIS) en yaygın türüdür. Skolyoz tedavisinde, çocukların %10’u konservatif […]

Keşfet
EMOT Plus
Skolyoz (Omurga Eğriliği) Tedavisi

Spinal Stenoz (Dar Kanal)

EMOT Omurga Sağlığı Merkezi’nde deneyimli cerrahlar, omurilik kanalındaki boşluğu arttırmak, omurilik ve sinirler üzerindeki basıyı hafifletmek amacıyla en uygun cerrahi yöntemi belirler ve uygular. Spinal Stenoz, bir başka adıyla dar kanal, omurilik kanalının daralarak omurilik ve sinirlere bası yapması olarak tanımlanır. Belirtiler darlığın konumuna ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir. Belirtiler hafifse, doktorunuz düzenli […]

Keşfet
EMOT Plus
Spinal Stenoz (Dar Kanal)

Boyun Fıtığı

Omurga Sağlığı Merkezi’nde, doktorunuz ve fizyoterapistinizin desteği ile yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, fizik tedavi uygulamaları ve boyun fıtığı egzersizleri iyileşmenizde etkili olacaktır.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Fıtığı

Boyun Düzleşmesi

Psikolojik ve fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen bu rahatsızlık doğumsal bir rahatsızlık değildir.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Düzleşmesi

Kas ve Eklem Enjeksiyonları

Ağrıyı azaltmak, eklem içi iyileşmeyi başlatmak için enjeksiyonlar tercih edilebilir.

Keşfet
EMOT Plus
Kas ve Eklem Enjeksiyonları

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet
EMOT Plus
Ortopedik Rehabilitasyon

Duruş (Postür) Bozuklukları

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olmaması haline duruş (postür) bozukluğu denir. Kötü duruşlar pek çok sağlık problemine neden olur. Yürürken, eğilirken ya da ayakta dururken bedeninizi doğru tutarak ağrılı rahatsızlıkları ve yaralanmaları önleyebilirsiniz. Çoğunlukla, duruş bozukluğu egzersizleri ve korse kullanımı ile iyileşme mümkündür. Egzersizler, korse ve ortez kullanımı mutlaka uzmanlar rehberliğinde ve takibinde yürütülmelidir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde duruş bozukluğu ve neden olduğu rahatsızlıkların tedavi süreci, ortopedist, nörolog, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip çalışması desteği ile yürütülür.

Keşfet
EMOT Plus
Duruş (Postür) Bozuklukları

Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Hastanemizde çok kesitli (çok dedektörlü) BT cihazı bulunmakta olup en sık kemik kırıkları, eklem çıkıkları ve kırıklı çıkıklarını ve kemik tümörlerini değerlendirmekte kullanılmaktadır. Bunun dışında özellikle travma hastalarında kemik kırıklarına eşlik edebilecek damar yaralanmalarını değerlendirmekte ilaçlı BT’den (BT anjiografi) faydalanılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Hastanemizde 1.5 Tesla manyetik alan gücüne sahip MR cihazı bulunmaktadır. Her türlü ortopedik MR, beyin, omurga-omurilik, karın bölgesi incelemeleri yapılmakta, gerekli durumlarda ilaçlı (kontrastlı) incelemeler de yapılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Röntgen

Röntgen incelemesi iyonize radyasyon içermektedir. Bu nedenle hamilelerde ancak mutlak gerekli ve acil durumlarda ve karın bölgesi kurşun önlükle kapatıldıktan sonra yapılabilir.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Röntgen
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?