Boyun Düzleşmesi
Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. Murat AYDIN
Uzm. Dr. Kayra BARUT
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Boyun Düzleşmesi

• EMOT Plus’ta

Omurga Sağlığı Merkezi’nin deneyimli uzman kadrosu, boyun düzleşmesi tanı, tedavi ve rehabilitasyon sürecini titizlikle yürütmektedir.

Sağlıklı bir boyun omurgası (servikal), eğrisi öne bakan geniş görünümlü bir C harfi şeklindedir. Boyundaki bu normal eğri (lordoz), başınızın ağırlığını taşımak ve rahat hareket etmek için oldukça önemlidir. Bu sağlıklı eğrinin kaybı, servikal lordoz kaybı ya da daha bilinen adıyla boyun düzleşmesi olarak tanımlanır.

Boyun düzleşmesi birden çok sebeple ortaya çıkabilir. Psikolojik ve fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen bu rahatsızlık doğumsal bir rahatsızlık değildir. Sürekli aynı pozisyonda oturmak, hareketsiz kalmak, gereksiz ağırlıklar taşımak ve vücudun taşıdığı yüklerin dengesiz dağılımı boyun düzleşmesinin başlıca sebeplerindendir. Eğer kişi doğru yastık seçimi yapmamışsa bile boyun düzleşmesi görülebilir. Boyun düzleşmesinde psikolojik etmenlerde oldukça önemlidir. Yorgunluk, mutsuzluk, stres ve kaygı boyun düzleşmesine neden olabilir. Düzleşme fark edilmezse daha büyük sorunlara neden olur. Boyun fıtığının habercisi olarak görülen boyun düzleşmesinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

 

 

Doktorlar

Boyun Düzleşmesi Hakkında Merak Ettikleriniz

Boyun düzleşmesi nedir?

Sağlıklı bir boyun omurgası (servikal), eğrisi öne bakan geniş görünümlü bir C harfi şeklindedir. Boyundaki bu normal eğri (lordoz), başınızın ağırlığını taşımak ve rahat hareket etmek için oldukça önemlidir. Bu sağlıklı eğrinin kaybı, servikal lordoz kaybı ya da daha bilinen adıyla boyun düzleşmesi olarak tanımlanır.

Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir?

En yaygın boyun düzleşmesi belirtileri şunlardır:

  • Boyun ağrısı
  • Baş ağrısı
  • Kas gerginliği ve spazmları
  • Başınızı hareket ettirmede kısıtlılık
  • Boyun-baş bölgesinde sertleşme

Neden olur?

Boyundaki sağlıklı eğrinin kaybı belirli bir kaza sonucu, yaralanmayla oluşabileceği gibi, sürekli olarak telefona veya bilgisayara bakma gibi tekrarlayan, uzun süreli eylemlerin bir sonucu oluşan duruş (postür) bozukluğu da olabilmektedir. Düşme, araba kazası, doğum travması kaynaklı veya sonradan oluşan bağ ve disk hasarları varsa boyun düzleşmesi riski daha yüksektir.

Tanı koyma süreci nasıl ilerler?

Boyun düzleşmesinin erken tanısı oldukça önemlidir. Doktorunuz fiziki muayene sırasında tıbbi geçmişinizi araştırır ve başınızı ne kadar hareket ettirebildiğinizi gözlemler. Uyuşukluk, kas güçsüzlüğü ya da halsizlik olup olmadığını kontrol eder. Sonrasında röntgen, manyetik rezonans görüntüleme veya bilgisayarlı tomografi taraması sonuçlarını inceler. Boyundaki eğriliğin derecesi 20 dereceden az ise boyun düzleşmesi tanısı ile tedavi süreci başlar.

Boyun düzleşmesi nasıl geçer?

Hastanın durumuna ve yol açtığı diğer rahatsızlıkların derecesine bağlıdır.

  • İlaçlarla ağrı kontrolü sağlanabilir.
  •  Fizyoterapistler rehberliğinde boyun düzleşmesi egzersizleri yapmak, aktif yaşam tarzına geçmek ve doğru bir duruş sağlamak, boyun düzleşmesini tedavi etmek için oldukça etkilidir.
  • Boyun düzleşmesi için yastıklar boynun doğru konumlandırılmasına yardımcı olur.Bu koruyucu yöntemler ve fizik tedavi ile bu hastaların tamamına yakını tedavi edilebilmektedir.  Bu tedavilerin yetersiz kaldığı küçük hasta gurubunda ise çeşitli enjeksiyon tedavileri ile çözüm bulunabilmektedir.
Diğer servisler

Spinal Stenoz (Dar Kanal)

EMOT Omurga Sağlığı Merkezi’nde deneyimli cerrahlar, omurilik kanalındaki boşluğu arttırmak, omurilik ve sinirler üzerindeki basıyı hafifletmek amacıyla en uygun cerrahi yöntemi belirler ve uygular. Spinal Stenoz, bir başka adıyla dar kanal, omurilik kanalının daralarak omurilik ve sinirlere bası yapması olarak tanımlanır. Belirtiler darlığın konumuna ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir. Belirtiler hafifse, doktorunuz düzenli […]

Keşfet
EMOT Plus
Spinal Stenoz (Dar Kanal)

Boyun Fıtığı

Omurga Sağlığı Merkezi’nde, doktorunuz ve fizyoterapistinizin desteği ile yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, fizik tedavi uygulamaları ve boyun fıtığı egzersizleri iyileşmenizde etkili olacaktır.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Fıtığı

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet
EMOT Plus
Ortopedik Rehabilitasyon

Duruş (Postür) Bozuklukları

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olmaması haline duruş (postür) bozukluğu denir. Kötü duruşlar pek çok sağlık problemine neden olur. Yürürken, eğilirken ya da ayakta dururken bedeninizi doğru tutarak ağrılı rahatsızlıkları ve yaralanmaları önleyebilirsiniz. Çoğunlukla, duruş bozukluğu egzersizleri ve korse kullanımı ile iyileşme mümkündür. Egzersizler, korse ve ortez kullanımı mutlaka uzmanlar rehberliğinde ve takibinde yürütülmelidir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde duruş bozukluğu ve neden olduğu rahatsızlıkların tedavi süreci, ortopedist, nörolog, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip çalışması desteği ile yürütülür.

Keşfet
EMOT Plus
Duruş (Postür) Bozuklukları

Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Hastanemizde çok kesitli (çok dedektörlü) BT cihazı bulunmakta olup en sık kemik kırıkları, eklem çıkıkları ve kırıklı çıkıklarını ve kemik tümörlerini değerlendirmekte kullanılmaktadır. Bunun dışında özellikle travma hastalarında kemik kırıklarına eşlik edebilecek damar yaralanmalarını değerlendirmekte ilaçlı BT’den (BT anjiografi) faydalanılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Hastanemizde 1.5 Tesla manyetik alan gücüne sahip MR cihazı bulunmaktadır. Her türlü ortopedik MR, beyin, omurga-omurilik, karın bölgesi incelemeleri yapılmakta, gerekli durumlarda ilaçlı (kontrastlı) incelemeler de yapılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Röntgen

Röntgen incelemesi iyonize radyasyon içermektedir. Bu nedenle hamilelerde ancak mutlak gerekli ve acil durumlarda ve karın bölgesi kurşun önlükle kapatıldıktan sonra yapılabilir.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Röntgen
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?