Boyun Fıtığı
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Boyun Fıtığı

• EMOT Plus’ta

Omurga Sağlığı Merkezi’nde, doktorunuz ve fizyoterapistinizin desteği ile yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, fizik tedavi uygulamaları ve boyun fıtığı egzersizleri iyileşmenizde etkili olacaktır. Ayrıca boyun fıtığının cerrahi tedavisinde güvenilir tekniklerle kısa sürede iyileşme sağlanır.

Yaş aldıkça, omurgadaki diskin halkası sıvı içeriğini kaybeder ve şok emme açısından daha az etkili hale gelir. Servikal bölgedeki halkanın yırtılması ve jöle kıvamındaki maddenin dışarı çıkarak omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmaya başlamasına boyun fıtığı (servikal disk hernisi) denir.

Birini boyun fıtığına yatkın hale getirebilecek birçok faktör vardır: akut travma (örn. motorlu araç kazası), zayıf teknikle ağırlık kaldırma, düzenli olarak uzun süre oturmak (örneğin kötü ergonomiye sahip masa başı çalışması), Aşırı kilolu olmak, Yaşlılık. En sık görülen semptomlar boyun ağrısı, baş ağrısı ve omuz/kol ağrısıdır. Ayrıca semptomlar arasında Boyun ağrısı (ağrı, yanma, elektriklenme veya batma hissi olarak tanımlanabilir), Boyunda sertlik ve hareket açıklığında kısıtlama +/- Baş ağrısı, özellikle başın arkasında, Boynuna bastırırken hassasiyet, Yansıyan/ateş eden ağrı omuzlar ve sırt üstü, Uyuşma, karıncalanma veya kollara ağrı çekme, Kollarda zayıflık ve azalmış refleksler bulunur.

Boyun Fıtığı Hakkında Merak Ettikleriniz

Boyun fıtığı belirtileri nelerdir?

 • Boyun ağrısı
 • Kola doğru yayılan şiddetli ağrı
 • Kolda güç kaybı
 • Yürümede zorlanma, dengesizlik
 • Ellerde ince motor beceri gerektiren hareketlerde zorlanma (düğme ilikleme, kaşık tutma vb.)

Omurga Sağlığı Merkezi'nde tanı ve tedavi süreci nasıl ilerler?

Alanında uzman doktor, ağrıların karakterini, hangi bölgeye doğru yayıldığını ve ne zaman başladığını sorar ve yaşam tarzınızla ilgili bilgileri değerlendirir. Sonrasında kapsamlı bir fiziki muayene yapar. Fiziki muayenede duyu ve refleksleri, kaslardaki gücü de gözlemler. Buna ek olarak bir MR taraması veya bilgisayarlı tomografi gerekebilir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi‘nde, tüm araştırmaların sonuçları ve izlenecek tedavi yöntemi, beyin cerrahisi, ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarının ortak görüşü ile belirlenir.

Cerrahi olmayan tıbbi tedaviler nelerdir?

 • Dinlenme
 • İlaç tedavisi
 • Epidural Enjeksiyonlar, Blok Enjeksiyonları
 • Fizik Tedavi Uygulamaları
 • Boyun Fıtığı Egzersizleri

Boyun fıtığı ameliyatı ne zaman gereklidir?

 • Cerrahi dışı tıbbi yöntemlerle ağrısı geçmeyen
 • Belirgin omurilik basısı olan,
 • Güç kaybı nedeniyle yaşamını sürdürmekte zorlanan hastalar için cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Çoğu hasta cerrahiden kısa bir süre sonra hatta genellikle 24 saat içinde evine gidebilecek durumda olur. Doktorunuz günlük yaşam aktivitelerine ve işe ne zaman dönebileceğiniz ile ilgili bilgi verecektir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı, ameliyat sonrası iyileşmeyi hızlandırır. Fizik tedavi uzmanınız ve fizyoterapistinize ameliyat sonrası egzersizler konusunda danışabilirsiniz.

Diğer servisler

Spinal Stenoz (Dar Kanal)

EMOT Omurga Sağlığı Merkezi’nde deneyimli cerrahlar, omurilik kanalındaki boşluğu arttırmak, omurilik ve sinirler üzerindeki basıyı hafifletmek amacıyla en uygun cerrahi yöntemi belirler ve uygular. Spinal Stenoz, bir başka adıyla dar kanal, omurilik kanalının daralarak omurilik ve sinirlere bası yapması olarak tanımlanır. Belirtiler darlığın konumuna ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir. Belirtiler hafifse, doktorunuz düzenli […]

Keşfet
EMOT Plus
Spinal Stenoz (Dar Kanal)

Boyun Düzleşmesi

Psikolojik ve fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen bu rahatsızlık doğumsal bir rahatsızlık değildir.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Düzleşmesi

Nörolojik Rehabilitasyon

Periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir.

Keşfet
EMOT Plus
Nörolojik Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet
EMOT Plus
Ortopedik Rehabilitasyon

Bel Fıtığı

Omurga “omur” adı verilen bir birine bağlı kemik dizininden oluşur. Disk ise, bir omuru diğerine bağlayan ve iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığındaki destek dokulardır. Bel fıtığı, disklerin içinde yer alan jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır. Bu baskı sonucu bel ağrısı, bacak ağrısı ve bacakta güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. EMOT […]

Keşfet
EMOT Plus
Bel Fıtığı

Duruş (Postür) Bozuklukları

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olmaması haline duruş (postür) bozukluğu denir. Kötü duruşlar pek çok sağlık problemine neden olur. Yürürken, eğilirken ya da ayakta dururken bedeninizi doğru tutarak ağrılı rahatsızlıkları ve yaralanmaları önleyebilirsiniz. Çoğunlukla, duruş bozukluğu egzersizleri ve korse kullanımı ile iyileşme mümkündür. Egzersizler, korse ve ortez kullanımı mutlaka uzmanlar rehberliğinde ve takibinde yürütülmelidir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde duruş bozukluğu ve neden olduğu rahatsızlıkların tedavi süreci, ortopedist, nörolog, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip çalışması desteği ile yürütülür.

Keşfet
EMOT Plus
Duruş (Postür) Bozuklukları

Nörolojik Check-Up

Nörolojik Check-Up; Sağlığınızı korumak için vücudunuzda bilinmeyen nörolojik hastalıkların tespit edilmesine ve gelecekte oluşabilecek nörolojik hastalıkların erken teşhis ve tedavilerin uygulanması açısından gereklidir. Yaş ve cinsiyete bağlı olarak bir hastalığın belirtiler göstermeye başlayarak veya direkt olarak ortaya çıkmasını beklemeden, düzenli aralıklarla Nöroloji Uzmanı’na başvurarak sağlık kontrollerinin yaptırılması, gelecekte yaşanacak hastalıkları önlemede oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT Plus
Nörolojik Check-Up

Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Hastanemizde çok kesitli (çok dedektörlü) BT cihazı bulunmakta olup en sık kemik kırıkları, eklem çıkıkları ve kırıklı çıkıklarını ve kemik tümörlerini değerlendirmekte kullanılmaktadır. Bunun dışında özellikle travma hastalarında kemik kırıklarına eşlik edebilecek damar yaralanmalarını değerlendirmekte ilaçlı BT’den (BT anjiografi) faydalanılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Hastanemizde 1.5 Tesla manyetik alan gücüne sahip MR cihazı bulunmaktadır. Her türlü ortopedik MR, beyin, omurga-omurilik, karın bölgesi incelemeleri yapılmakta, gerekli durumlarda ilaçlı (kontrastlı) incelemeler de yapılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?