De Quervain Tenosinoviti
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

De Quervain Tenosinoviti

• EMOT’ta

De Quervain Tenosinoviti, bilekte başparmak tarafındaki tendonlarda oluşan ağrılı bir rahatsızlık durumudur. El bileğinin çevrilmesi ile ya da bir nesneyi kavrama hareketinde ağrı hissedilir. Ağrı kontrolü, enjeksiyon ve cerrahi tedavi seçenekleri için doğru tanı ve takip süreci önemlidir.

De Quervain Tenosinoviti hakkında merak ettikleriniz

De Quervain tenosinoviti neden olur?

Tendonlar, kası kemiğe bağlayan ip benzeri yapılardır. Başparmağı kaldıran ve diğer parmaklardan uzaklaştıran tendonlar el bileği düzeyinden geçerken, kılıf şeklindeki tünel içerisindeyken kayma hareketinde zorlanmaya başlar. Tendon kılıfında oluşan ödem veya tünelde oluşan kalınlaşmalar nedeniyle oluşur. Özellikle yeni annelerde bebeği taşırken, el ve el bileğinin yanlış pozisyonda tutulması, aynı dönemde kadınlarda oluşan hormon değişiklikleri bu hastalığın oluşmasında etkili olabilmektedir. Bunun dışında, bir el hareketini her gün tekrarlayan aşırı kullanım, romatoid artirit ve yaralanmalar De Quervain tenosinovitine neden olabilmektedir.

De Quervain tenosinoviti belirtileri nelerdir?

El bileğinin başparmak tarafında oluşan ağrı en önemli semptomdur. Ağrı sıklıkla başparmağın avuç içine alınıp el bileğinin başparmağın aksi yönüne doğru döndürülmesi sonucu artar. Ağrıyla birlikte o bölgede hafif şişlik de görülebilir.

Tanı ve tedavi süreci nasıl ilerler?

Doktorunuz fiziki muayenede başparmağınızı avucunuza alarak bileğinizi iki yöne de bükmenizi ister. Bileğin başparmak tarafında ağrı oluşuyorsa De Quervain tenosinoviti tanısı muhtemeldir. Gerekli olduğu durumda röntgen, ultrason veya manyetik rezonans (MR) incelemeleri yapılır.

De Quervain tenosinoviti tedavisinde, başlangıçta atelleme ile tendonun istirahati sağlanır. Ayrıca ağrı kontrolü için ilaç tedavisi uygulanır. Şişliğin olduğu ağrılı bölgeye buz uygulamasının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, uzmanlar hastaya ağrı hissettikleri hareketlerden uzak durmasını önerir.

Ağrı kontrolü sağlanamayan hastalarda tünel içerisine ultrasonla veya ultrason olmadan kortizon enjeksiyonu uygulanması tedavi seçenekleri arasındadır. Sonuç olarak, şikayetleri geçmeyen hastalara, koltuk altından uyuşturma ile tünel açılması ameliyatı uygulanır. Cerrah, ilgili tendon veya tendonları çevreleyen tüneli inceleyerek basıncı serbest bırakmak için tüneli açar. Bu işlem, tendonların serbestçe kaymasını sağlar. Bu ameliyat hastanede yatış sürecine ihtiyaç duymayan türden bir operasyondur.

Önlem alınabilir mi?

Önlemler

  • Ağrı hissettiğinizde mutlaka bir doktora muayene olun. Doktorunuzla hangi hareketlerin ağrıya yol açtığını paylaşın.
  • Bileklerinizi tekrar tekrar aynı şekilde hareket ettirdiğiniz aktivitelerde dikkatli olun.
  • Doktorunuzun ya da fizik tedavi uzmanınızın önerdiği De Quervain tenosinoviti egzersizlerine devam edin ve önerdiyse atelinizi düzenli kullanın.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?