Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu

• EMOT Plus’ta

Donuk bir omuz, sıkışmış ve hareketi sınırlı olan bir omuzdur. Donuk omuza genellikle omuz eklemini çevreleyen kapsülün iltihaplanması neden olur.

Donuk omuz teşhisi, diğer semptom nedenlerini ekarte etmek için fizik muayene ve olası X-ışınları veya ek testler gerektirir. Fizik tedavi veya ortopedi uzmanı tarafından reçetelenen iltihap önleyici ilaçlar genellikle donuk omuz tedavisi faydalıdır. Ameliyat dışı tedaviler hareket açıklığını iyileştirmede ve ağrıyı azaltmada başarısız olmadıkça, cerrahi genellikle donuk omuz tedavisinde endike değildir.

Tedavinin iki temel amacı, hareketi artırmak ve ağrıyı azaltmaktır. Hareketi arttırmak için genellikle fizik tedavi uzmanı tarafından fizyoterapi programı reçete edilir.

Fizyoterapist, kapsülü germek için hastanın kolunu hareket ettirir ve hastaya bir değnek veya baş üstü makara kullanımını içerebilen ev egzersizlerini öğretir. Ayrıca buz, ısı, ultrason veya elektrik stimülasyonu kullanabilir. Terapist, günde en az bir veya iki kez yapmanız gereken bir germe programı gösterecektir. Bu egzersizler, omuz hareketini artırmak için bir baston, bir ev makara sistemi ve elastik bir bant kullanımını içerir.

Bazen Ortopedi ve Fizik Tedavi uzmanlarınca tercihen ultrason eşliğinde eklem veya bursaya steroid enjeksiyonları gerekebilir. Enflamasyonu azaltmak için oral alınan prednizon gibi steroidler verilebilir.

EMOT'ta Tedavi Seçenekleri

EMOT Omuzdaki Hangi Sorunlarla İlgileniyor?

Omuz Kas Yırtıkları,

Omuzda Tekrarlayan Çıkıklar,

Kalsifiye Tendinit,

Omuz Protezleri,

Omuz ve Çevresinde Meydana Gelen Kırıklar,

Donuk Omuz,

Omuz Sıkışma Sendromu

gibi omuz ve çevresinde oluşabilecek hastalıkların tanı, tedavi ve fizik tedavileri için EMOT yanınızda

Omuz Kas Yırtıkları Neden Oluşur?

Omuzdaki kas yırtıklarının yaşlanma süreci içerisinde geliştiği anlaşılmaktadır. Yaşımızın ilerlemesiyle bazen küçük bir yırtık gelişebilir ve zamanla ya da travmayla daha ilerler. Genç yaşlarda sportif travmalar ve düşmeler omuz eklem çıkıkları da kas yırtıkları ile sonuçlanabilmektedir. Burada olay dejeneratif eskime ile oluşan bir yırtık değildir.

Diğer servisler

Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Osteoporoz, kemiklerin zayıflamasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Kemik erimesi olarak da bilinen hastalıkta kemikler o kadar kırılgandır ki, hafif şiddetli düşme, eğilme veya öksürme bile kırılmaya neden olabilir. Kemik erimesine bağlı kırıklar en sık kalça, bilek veya omurgada görülür. Özellikle kadınlar, menopoz döneminden sonra yüksek risk altındadır. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde osteoporoz […]

Keşfet
EMOT Plus
EMOT
Osteoporoz (Kemik Erimesi)

Kemik Tümörleri

Kemik tümörü olan hastaların en sık yakınması ağrıdır. Ağrı, başlangıçta aktivite ile bağlantılı olabilir fakat kötü huylu kemik tümörü olan hastalar sıklıkla istirahatta ve gece ortaya çıkan ilerleyici ağrıdan şikayetçidir. Kemik tümörleri öncelikle benign( iyi huylu) ve malign(kötü huylu) olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Sık görülen iyi huylu kemik tümörlerinden bahsedecek olursak en başta osteoblastomdan bahsetmek gerekir.

Keşfet
EMOT
Kemik Tümörleri

Dirsek

Dirsek eklemi vücudumuzun cilt örtüsünün en zayıf olduğu eklemlerimizdendir. Üzerindeki kas ve cilt örtüsü incedir. Bu onu travmalara açık hale getirir.

Keşfet
EMOT
Dirsek

Diz

Diz ağrısının sık karşılaştığımız nedenleri yaralanmalara bağlı, osteoartrit diye adlandırdığımız kireçlenmeye bağlı, yaralanmalara ve mekanik problemlere bağlı olabilir.

Keşfet
EMOT
Diz

Kalça

Kalça vücuttaki en büyük ekleme sahip bölgedir ve hemen hemen her harekette kullanılır. Kemikler arasında eklemi korumak için yastık etkisi yapan ve sürtünmeyi engelleyen bir kıkırdak tabakası vardır.

Keşfet
EMOT
Kalça

Ayak ve Ayak Bileği

Ayak, Ayak Bileği cerrahisi ve mikrocerrahi uzmanlığımız ile yaralanan, ezilen ve hatta kopan Ayak ve Ayak Bileği bölgesini orijinaline en yakın şekilde kullanmamızı sağlayan tedaviyi uygularız.

Keşfet
EMOT
Ayak ve Ayak Bileği
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?