Dudak ve Damak Yarıkları
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Dudak ve Damak Yarıkları

• EMOT Plus’ta

Yarık dudak ve yarık damak tedavisinin amacı, çocuğun normal bir şekilde yemek yeme, konuşma ve duyma yeteneğini geliştirmek, normal bir yüz görünümü elde etmektir.

Dudak ve Damak Yarıkları HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Yarık dudak ve damak düzeltme ameliyatı hangi yaşta yapılmalıdır?

Yarık dudak ve damak düzeltme ameliyatı çocuğunuzun özel durumuna bağlıdır. İlk yarık onarımını takiben doktorunuz konuşmayı iyileştirmek veya dudak ve burnun görünümünü iyileştirmek için takip ameliyatları önerebilir.

Hastanın dudak yapısı basit bir yarık dudak ise, yarık kapatma ameliyatı 3 aydan itibaren planlanabilir. Ancak durum daha karmaşık olduğunda, cerrahlar genellikle biraz daha beklemeyi ve bir yaşından önce (6 ila 12 ay arası) müdahale edilmesini önerir.

Ameliyatlar tipik olarak şu sırayla gerçekleştirilir:

  • Yarık dudak onarımı – ilk 3 ila 6 ay içinde
  • Yarık damak onarımı – 12 aylıkken veya mümkünse daha erken
  • Takip ameliyatları – 2 yaş ile geç gençlik yılları arasında

Yarık dudak ve damak neden olur?

Yarık dudak ve yarık damak, bebeğin yüzündeki ve ağzındaki dokular düzgün bir şekilde birleşmediğinde ortaya çıkar. Normalde dudak ve damağı oluşturan dokular hamileliğin ikinci ve üçüncü aylarında birleşir. Ancak yarık dudaklı ve yarık damaklı bebeklerde füzyon asla gerçekleşmez veya sadece kısmen gerçekleşir, bir açıklık (yarık) bırakır.

Araştırmacılar yarık dudak ve yarık damak vakalarının çoğunun genetik ve çevresel faktörlerin etkileşiminden kaynaklandığına inanmaktadır. Birçok bebekte kesin bir neden bulunmaz.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?