Duruş (Postür) Bozuklukları
Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. Murat AYDIN
Uzm. Dr. Kayra BARUT
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Duruş (Postür) Bozuklukları

• EMOT Plus’ta

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olmaması haline duruş (postür) bozukluğu denir. Kötü duruşlar pek çok sağlık problemine neden olur. Yürürken, eğilirken ya da ayakta dururken bedeninizi doğru tutarak ağrılı rahatsızlıkları ve yaralanmaları önleyebilirsiniz. Çoğunlukla, duruş bozukluğu egzersizleri ve korse kullanımı ile iyileşme mümkündür. Egzersizler, korse ve ortez kullanımı mutlaka uzmanlar rehberliğinde ve takibinde yürütülmelidir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde duruş bozukluğu ve neden olduğu rahatsızlıkların tedavi süreci, ortopedist, nörolog, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip çalışması desteği ile yürütülür.

Doktorlar

Doğru Postür (Duruş) Nedir?

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olması, en az çaba ile vücut fonksiyonlarının en üst seviyede olması durumudur. Ayakta, otururken veya yatarken görünüşü güzel, dengesi iyi, eklemler üzerinde minimum zorlanma ile organların düzgün ve yeterli çalışmasını sağlayan kişinin kendini yormadan rahat hissettiği postürdür.

Duruş Bozukluğu Nedir Ve Neden Oluşur?

Vücudun normal dizilimi ve simetrisinden uzaklaşmasıdır. Kifoz, Skolyoz, Lordoz, Düşük omuz ve birçok duruş bozukluğu kişiden kişiye değişebilir.

Hareketsizlik, Kalıtımsal durumlar, çalışma ve aktiviteler sırasında sürdürülen duruş, kas kuvveti dengesizlikleri, yanlış spor yapmak, bu sorunlara yol açabilir.

Duruş Bozukluğumu Nasıl Anlarım?

İdeal postür ön, arka ve yan planda vücut kısımlarının Ayna karşısında bakıldığında asimetrik bir duruş varlığının olmama durumudur. Vücutta bir asimetrik duruş varlığında mutlaka Uzman bir hekime veya fizyoterapiste başvurun.

Duruş Bozuklukları Ağrı Yapar Mı?

Boyun, sırt, bel ağrıları durumunda mutlaka muayene olmakta fayda var. Ama her duruş bozukluğu ağrı yapar diye bir durum olmamakla birlikte, ileri dönemlerde bu duruş bozukluğu ağrılara yol açabilir.

Duruş Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Duruş bozukluklarının büyük bir çoğunluğu egzersiz ve korse kullanımı ile düzelmektedir. Tedavide hastanın yaşı yani kemiklerin olgunlaşması tedavi seyrini etkileyen bir faktördür. İleri seviyedeki deformiteler ameliyatla düzeltilebilmektedir. Korse veya ortez kullanma kararı doktora veya fizyoterapiste bırakılmalıdır.

Diğer servisler

Boyun Fıtığı

Omurga Sağlığı Merkezi’nde, doktorunuz ve fizyoterapistinizin desteği ile yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, fizik tedavi uygulamaları ve boyun fıtığı egzersizleri iyileşmenizde etkili olacaktır.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Fıtığı

Kifoz (Kamburluk)

EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi uzmanları, ilerleyen eğriliği engellemek için, ortak bir kifoz (kamburluk) tedavi planı geliştirir. İnsan omurgasına yandan bakınca düz bir çizgi halinde olmadığını görürüz. Omurların her biri, birbirleri ile açı yaparak fizyolojik birtakım eğrilikler oluşturur. Bu eğrilikler sırt bölgesinde kamburluk (kifoz), bel bölgesinde çukurluk (lordoz) olarak tanımlanır. Kifozdan etkilenen bir omurgada, sırtın […]

Keşfet
EMOT Plus
Kifoz (Kamburluk)

Boyun Düzleşmesi

Psikolojik ve fizyolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilen bu rahatsızlık doğumsal bir rahatsızlık değildir.

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Düzleşmesi

Hareket Bozuklukları

Bu hastalıklar, özellikle basal ganglia olarak bilinen derin beyin yapılarının etkilenmesi ile ortaya çıkıyor. Bu yapıların etkilenmesine bağlı olarak gelişen hipokinetik hastalıkları grubunda Parkinson hastalığı, Parkinsonizm ve Huntington hastalıkları yer alıyor. Denge ve koordinasyon bozukluğu ile seyreden, öncelikle beyinciğin etkilendiği Serebelar ataksiler de yine hareket hastalıklarında uzmanlaşmış nöroloji hekimlerinin çalışma alanına giriyor.

Keşfet
EMOT Plus
Hareket Bozuklukları

Osteoporotik Hastalarda Rehabilitasyon

Rehabilitasyon için denge ve kas güçlendirici egzersizler faydalıdır.

Keşfet
EMOT Plus
Osteoporotik Hastalarda Rehabilitasyon

Kas ve Eklem Enjeksiyonları

Ağrıyı azaltmak, eklem içi iyileşmeyi başlatmak için enjeksiyonlar tercih edilebilir.

Keşfet
EMOT Plus
Kas ve Eklem Enjeksiyonları

Nörolojik Rehabilitasyon

Periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir.

Keşfet
EMOT Plus
Nörolojik Rehabilitasyon

Kalp Yetmezliği, Kalbin Büyümesi

Kalp yetersizliği ilerleyici bir hastalıktır, zaman içinde kalbin kuvveti giderek daha da azalır.

Keşfet
EMOT Plus
Kalp Yetmezliği, Kalbin Büyümesi

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet
EMOT Plus
Ortopedik Rehabilitasyon

Bel Fıtığı

Omurga “omur” adı verilen bir birine bağlı kemik dizininden oluşur. Disk ise, bir omuru diğerine bağlayan ve iki omur gövdesinin arasında kauçuk yumuşaklığındaki destek dokulardır. Bel fıtığı, disklerin içinde yer alan jöle kıvamındaki maddenin omuriliğe ve/veya sinir köklerine baskı yapmasıdır. Bu baskı sonucu bel ağrısı, bacak ağrısı ve bacakta güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. EMOT […]

Keşfet
EMOT Plus
Bel Fıtığı
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?