Düzeltici Çene Cerrahisi (Ortognatik Cerrahi)
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Düzeltici Çene Cerrahisi (Ortognatik Cerrahi)

• EMOT Plus’ta

Ortognatik cerrahi, alt ve üst çenenin birbirine tam olarak oturmadığı, dişlerin ağız kapalı pozisyonda birbirleri uyumsuz olduğu durumlarda plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir cerrahidir. Çiğneme, nefes alma, konuşma bozuklarına neden olan bu durum tedavi edildiğinde, dişler doğru kapanma pozisyonuna gelerek uygun fonksiyon kazanmakta, yüzün şekli de olumlu yönde değişmektedir.

Düzeltici Çene Cerrahisi (Ortognatik Cerrahi) HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Ortognatik cerrahi neleri içerir?

Ameliyat öncesi dönemde dişlerinizin yeni pozisyonunun verilmesi için ortodontik ateller ile tedaviniz başlar. Tedavinin başlangıcında ısırmanız eskisinden daha bozuk olduğunu düşünebilirsiniz ancak cerrahi ile birlikte çenenizin yeni şekli verildiğinde dişlerininiz olması gerektiği gibi birbirlerine uyacaktır.

Ortodontik tedavi öncesi röntgen, fotoğraf ve dişlerinizin kalıpları alınabilir. Bunlar tedavinizin şekillendirilmesinde yardımcı olduğu gibi ayrıca tıbbı kayıtlarınızın tutulmasına da fayda sağlayacaktır.

Ameliyatınızın türüne bağlı olarak ameliyatınız hastanede genel anestezi altında yapılabileceği gibi plastik cerrahınızın muayenehanesinde de gerçekleştirilebilir. Ameliyatınızın tamamlanması birkaç saati bulabilir.

Cerrahınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda çene kemiklerinizi yeni pozisyonuna getirecektir. Bazı durumlarda kemik eklenmesi, kemik çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Cerrahi plaklar, vidalar, teller ve lastik bantlar çenenizi yeni yerinde tutması için kullanılabilir. Ameliyatta kesi, izlerin görünmemesi için genellikle ağız içinden yapılır. Çok nadir durumlarda ağız dışındaki bir yerden kesi yapılması gerektiği durumlarda ise rahatsız edici olmaması için her türlü özen gösterilir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrası normal beslenmeye geçene kadarki dönemde cerrahınız size özel beslenme ile ilgili bilgiler verecektir. Ayrıca bu dönemde sizden sigara içmemeniz ve çene üzerinde gerginlik oluşturacak fiziksel aktivitelerden kaçınmanız istenecektir.

Ameliyat sonrası ağrı ilaçlarla birlikte kolaylıkla kontrol altında tutulabilir seviyede olacaktır. İş veya okula dönüş sürenizde kendinizi iyi hissetmenize bağlı olarak genellikle 1-3 haftayı bulacaktır. Çene kemiğinizdeki İyileşme 6. haftada başlar 9-12 aya kadar devam eder. Bu cerrahi dişlerinizi ve çenenizi düzgün ve dengeli bir pozisyona getirir. Cerrahinin temel hedefi ısırmanızı ve çene fonksiyonlarınızı düzeltmek olsa da bazı hastalarda yüz görünüşünde ve konuşmada da düzelmeler söz konusudur.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?