Karpal Tünel Sendromunu Anlamak
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Karpal Tünel Sendromunu Anlamak

• EMOT’ta

Ağrılı, uyuşuk ve güçsüz bir elle yaşamını sürdürür. Bazı işlerde örneğin düğme ilikleme, küçük cisimleri alma gibi işleri yapamaz, güç kaybı nedeniyle elindeki cisimleri düşürür. Ellerimizin duyusu aynı zamanda ikinci gözlerimiz olduğu için duyunu eksik olması ile cisimleri tanıma zorluğu yaşar ve sonuç olarak yaşam kalitesini bozar.

Karpal tünel sendromunu anlamak ile ilgili merak ettikleriniz

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal Tünel sendromu, el bileğinde bulunan bir kanal içinden geçen Median sinir adlı bir sinirin bir sıkışması sonucu oluşan hastalıktır.

Karpal tünel sendromu belirtileri nelerdir?

Özellikle geceleri başlayan başparmak, işaret, orta ve yüzük parmağın yarısında uyuşmalar ve ağrı hastalığın ilk belirtilerdir. Karpal Tünel sendromu olan hastalar genellikle geceleri uyandıran uyuşma ve ağrı hissedeler, ellerini sallama ve sıkıştırma ile rahatlama çabasında olurlar. İleriki dönemlerde uyuşma devamlı olur ve elin gücünde azalma ve elinden bir şeyleri düşürme bulguları başlar.

Karpal tünel sendromu neden olur?

Karpal tünel sendromu genellikle idiopatik denilen nedeni tam bilinmeyen nedenlerle olsa da hamilelikte ve sonrasında, menopoz sonrası kadınlarda sık olması hormonal faktörlerin ve el bileğinin sabit olduğu tekrarlayan hareketlerin ( ev ve büro işlerinde daha sık ) karpal tünele neden olduğu bildirilmiştir. Ayrıca şeker hastalarında, bazı romatizmal hastalıklarda karpal tünel sendromu sıkça görülebilir.

Karpal tünel sendromu tanısı nasıl konulur?

Hastanın şikâyetleri ile ön tanı konur, kesin tanı muayene ve tetkiklerle yapılır. Muayenede duyu testleri, güç ölçümleri ve bazı özel testler yapılır ayrıca karışabilecek diğer hastalıkların ( boyun fıtığı gibi ) ayırıcı tanısı yapılmalıdır.
Tetkik olarak EMG yani sinirin iletim hızlarının ölçümü hem kesin tanı hem de karpal tünelin derecesi saptanır. Hastanemizde ayrıca ultrasonografi ile sinirin ödem derecesi ve ilave patolojileri görüntüleyerek daha güvenli tanıyı koyma olanağına sahibiz.

Karpal tünel sendromunun önlenmesi mümkün müdür? Karpal tünel sendromu nasıl önlenebilir?

Tekrarlayan el ve el bileği hareketi gerektiren iş yaparken molalar verilmesi ve bazı egzersizler yapmasını önlemede önemlidir. Hamilelikte çok kilo alınmaması, şeker ve romatizmal hastalıkların kontrol altında tutulması gereklidir. Ancak çağımızda yoğun bilgisayar ve cep telefonu kullanımı ve karpal tünel sıklığını arttırmıştır.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Şikâyetlerin derecesi ve tetkiklerdeki duruma göre karpal tünel sendromu hafif, orta ve ağır olarak üç dereceye ayrılabilir. Hafif grupta elin kullanma alışkanlığının değiştirilmesi, atel dediğimiz el bileğini destekleyen cihazların kullanılması ve egzersizler ameliyatsız tedavi yapılabilir. Bazı durumlarda lokal kortizon enjeksiyonları denenebilir. Orta grupta hastanın şikâyetlerine göre ameliyat veya ameliyatsız tedaviye karar verilebilir ancak daha doğru olanı ameliyat ederek siniri baskıdan kurtarıp hastalığın ilerlemesini önlemektir. Ağır grupta ise hastaların şikâyetleri fazladır ve kas erimelerinin başlaması ise gecikmenin belirtisidir. Bu grupta da ameliyat gerekir ancak sonuçları konusunda hasta iyi bildirilmelidir.

Karpal tünel sendromu ameliyatı basit midir?

Genel olarak yapılan hiçbir tıbbi girişim basit sayılmamalıdır. Halk ve bazı cerrahlar arasında karpal tünel basit bir ameliyat gibi görülse de el cerrahisinin kuralları içinde yapılması gereken bir işlemdir. İyi anestezi ve turnike ile çalışmak yani kansız ameliyat, sinirin tam gevşetilmesi ve ameliyat sonrası tedavisinde dikkatli olunması gibi nedenlerle hem hekim hem de hasta tarafından gerekli ciddiyet ve önem gösterilmelidir.

Karpal tünel sendromu ameliyatı nasıl yapılır?

Genel olarak açık ve kapalı yöntemlerle yapılabilir. Kapalı yöntemle yapılanlar yeni bir yöntem olarak popüler olsa da zaman içinde açık yönteme göre bir üstünlükleri saptanmamıştır. Daha güvenli olan açık cerrahi halen güncel yöntemdir. Açık yöntemde kesinin büyük olmaması bir avantaj sağladığı bilinmektedir. Uygun hastalarda küçük kesiler ile yapmayı öneriyoruz.

Karpal tünel sendromunun komplikasyonları nelerdir?

En büyük komplikasyon sinir yaralanması yapmaktır. Literatürde sinir yaralanması görülebilir. Diğer bir komplikasyon sinirin yeterli gevşetilmemesine bağlı şikayetlerin geçmemesidir. Nadiren ameliyat sonrası elde şişlik, ağrı ve kızarıkla karakterize ağrılı durumlarla karşılaşılabilir.

Karpal tünel sendromu ameliyat sonu süreç nasıldır ve hastalık tekrar eder mi?

Tanı ve tedavisi tam yapılmış hastalarda ameliyat sonrası özellikle gece uyandıran ağrıları hemen geçer ancak uyuşmanın geçmesi hastalığın derecesine bağlı zaman alabilir. Tam iyileşme hastaya göre değişkenlik gösterse de ortalama 6-8 haftayı bulur. Ancak bu süre içinde elini zorlamadan kullanılmasına izin veriyoruz. Karpal Tünel sendromu tekrar etmez ancak diğer elinde olma olasığı ve başka sinir ve tendon sıkışmalarının olması sıktır.

Karpal tünel sendromu tedavi edilmezse ne olur?

Ellerimizin duyusu aynı zamanda ikinci gözlerimiz olduğu için duyunu eksik olması ile cisimleri tanıma zorluğu yaşar ve sonuç olarak yaşam kalitesini bozar. Ağrılı, uyuşuk ve güçsüz bir elle yaşamını sürdürür. Bazı işlerde örneğin düğme ilikleme, küçük cisimleri alma gibi işleri yapamaz, güç kaybı nedeniyle elindeki cisimleri düşürür.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?