Kifoz (Kamburluk)
Opr. Dr. M. Nuri EREL
Opr. Dr. Murat AYDIN
Uzm. Dr. Kayra BARUT
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Kifoz (Kamburluk)

• EMOT Plus’ta

EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi uzmanları, ilerleyen eğriliği engellemek için, ortak bir kifoz (kamburluk) tedavi planı geliştirir.

İnsan omurgasına yandan bakınca düz bir çizgi halinde olmadığını görürüz. Omurların her biri, birbirleri ile açı yaparak fizyolojik birtakım eğrilikler oluşturur. Bu eğrilikler sırt bölgesinde kamburluk (kifoz), bel bölgesinde çukurluk (lordoz) olarak tanımlanır. Kifozdan etkilenen bir omurgada, sırtın üst bölgesinde olması gerekenden daha öne doğru bir eğrilik vardır. Yaygın kullanılan tanımı kamburluktur. Üst sırt bölgedeki öne doğru eğrilik, anormal derecede yuvarlanmış bir görüntüye neden olur.

Doktorlar

Kifoz (Kamburluk) hakkında merak ettikleriniz

Yanlış duruş kifoza neden olur mu?

Kifoz, doğuştan olabileceği gibi değişik nedenlerle de gelişir. Gevşek bir biçimde oturma veya yürüme, yanlış duruş pozisyonu omurgadaki bağları gerer ve bu da zamanla omurganın doğal eğiminin artmasına neden olur. Buna duruşa bağlı ya da postüral kifoz denir. Genellikle ergenlik çağında gelişir.

Kifoz (kamburluk) belirtileri nelerdir?

 • Baş, vücudun geri kalanına göre öne doğru eğilir.
 • Öne eğilirken üst sırt normalden daha yüksek görünür.
 • Uyluğun arkasındaki kaslar (hamstrings) sıkıdır.
 • Hafif derecede sırt ağrısı

Nadiren, zamanla ilerlemiş bir kifozda:

 • Bacaklarda ağrı, uyuşukluk hali,
 • Nefes almada zorluk çekme,
 • Bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler

Kifoz korsesi tedavisi başarılı olur mu?

Başarılı korse tedavisi için:

 • Hasta hala büyürken konulan erken teşhis (Kız çocuklarında adet görmeden önce tespit edilen eğrilikler)
 • Hafif – orta dereceli Scheuermann kifozu (60-75 derece arası)
 • Omurga doktoru tarafından yapılan düzenli muayeneler
 • Hastaya özel yapılan uygun bir korse
 • Uyumlu bir hasta ve destekleyici bir aile
 • Egzersiz, dans eğitimi ve atletizmi içeren normal aktivitelere devam edilmesi ve doktor gözetiminde olmak şartıyla bu aktiviteler sırasında elektif olarak korseye ara verilmesi
 • Korsenin günde 20 saatten fazla kullanılması

En uygun düzelme için korseyi düzenli olarak kontrol etmek ve ayarlamak önemlidir. İskelet gelişimi tamamlanmadan önceki dönemde yani tedavinin son bir yılında korsenin kısmi kullanımı 12-14 saat/gün önerilir. Deformite düzelmesinin etkili ve kalıcı olabilmesi için korse kullanımı en az 18 ay devam etmelidir.

Kifoz ameliyatını kimler olabilir?

Cerrahi tedavi, öncelikle büyümesini tamamlamamış ve doğuştan omurga anomalisine sahip çocuklar için önerilmektedir. Erişkinlerde ise genellikle kozmetik kaygı nedeniyle bu operasyonlar yapılmaktadır.

Diğer servisler

Spinal Stenoz (Dar Kanal)

EMOT Omurga Sağlığı Merkezi’nde deneyimli cerrahlar, omurilik kanalındaki boşluğu arttırmak, omurilik ve sinirler üzerindeki basıyı hafifletmek amacıyla en uygun cerrahi yöntemi belirler ve uygular. Spinal Stenoz, bir başka adıyla dar kanal, omurilik kanalının daralarak omurilik ve sinirlere bası yapması olarak tanımlanır. Belirtiler darlığın konumuna ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak değişir. Belirtiler hafifse, doktorunuz düzenli […]

Keşfet
EMOT Plus
Spinal Stenoz (Dar Kanal)

Boyun Fıtığı

Omurga Sağlığı Merkezi’nde, doktorunuz ve fizyoterapistinizin desteği ile yaşam tarzınızda yapacağınız değişiklikler, fizik tedavi uygulamaları ve boyun fıtığı egzersizleri iyileşmenizde etkili olacaktır. Ayrıca boyun fıtığının cerrahi tedavisinde güvenilir tekniklerle kısa sürede iyileşme sağlanır. Yaş aldıkça, omurgadaki diskin halkası sıvı içeriğini kaybeder ve şok emme açısından daha az etkili hale gelir. Servikal bölgedeki halkanın yırtılması ve […]

Keşfet
EMOT Plus
Boyun Fıtığı

Boyun Düzleşmesi

Omurga Sağlığı Merkezi’nin deneyimli uzman kadrosu, boyun düzleşmesi tanı, tedavi ve rehabilitasyon sürecini titizlikle yürütmektedir. Sağlıklı bir boyun omurgası (servikal), eğrisi öne bakan geniş görünümlü bir C harfi şeklindedir. Boyundaki bu normal eğri (lordoz), başınızın ağırlığını taşımak ve rahat hareket etmek için oldukça önemlidir. Bu sağlıklı eğrinin kaybı, servikal lordoz kaybı ya da daha bilinen adıyla […]

Keşfet
Boyun Düzleşmesi

Ortopedik Rehabilitasyon

Kas ve iskelet sistemi problemlerinin temel ortopedik rehabilitasyon prensipleri ve güncel yaklaşımlar kullanılarak tedavi edilmesidir.

Keşfet
EMOT Plus
Ortopedik Rehabilitasyon

Omurganın Şekil Bozuklukları

EMOT Plus Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nde, omurga eğrilikleri, bel kayması, kamburluk, osteoporoz kaynaklı şekil bozukluklarının tedavi ve izlemleri beyin cerrahı, ortopedist ve fizik tedavi uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır.

Keşfet
EMOT Plus
Omurganın Şekil Bozuklukları

Duruş (Postür) Bozuklukları

Dururken ya da hareket halindeyken kollar, bel ve bacakların dengede olmaması haline duruş (postür) bozukluğu denir. Kötü duruşlar pek çok sağlık problemine neden olur. Yürürken, eğilirken ya da ayakta dururken bedeninizi doğru tutarak ağrılı rahatsızlıkları ve yaralanmaları önleyebilirsiniz. Çoğunlukla, duruş bozukluğu egzersizleri ve korse kullanımı ile iyileşme mümkündür. Egzersizler, korse ve ortez kullanımı mutlaka uzmanlar rehberliğinde ve takibinde yürütülmelidir. EMOT Plus Omurga Sağlığı Merkezi’nde duruş bozukluğu ve neden olduğu rahatsızlıkların tedavi süreci, ortopedist, nörolog, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanları ve fizyoterapistlerden oluşan bir ekip çalışması desteği ile yürütülür.

Keşfet
EMOT Plus
Duruş (Postür) Bozuklukları

Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Hastanemizde çok kesitli (çok dedektörlü) BT cihazı bulunmakta olup en sık kemik kırıkları, eklem çıkıkları ve kırıklı çıkıklarını ve kemik tümörlerini değerlendirmekte kullanılmaktadır. Bunun dışında özellikle travma hastalarında kemik kırıklarına eşlik edebilecek damar yaralanmalarını değerlendirmekte ilaçlı BT’den (BT anjiografi) faydalanılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Bilgisayarlı Tomografi (BT/CT)

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Hastanemizde 1.5 Tesla manyetik alan gücüne sahip MR cihazı bulunmaktadır. Her türlü ortopedik MR, beyin, omurga-omurilik, karın bölgesi incelemeleri yapılmakta, gerekli durumlarda ilaçlı (kontrastlı) incelemeler de yapılmaktadır.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Röntgen

Röntgen incelemesi iyonize radyasyon içermektedir. Bu nedenle hamilelerde ancak mutlak gerekli ve acil durumlarda ve karın bölgesi kurşun önlükle kapatıldıktan sonra yapılabilir.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Röntgen

Ultrasonografi

Ultrasonografi uygulaması; Hızlı, pratik, tekrarlanabilir bir yöntem olup anlık görüntü elde edilir ve bu görüntü üzerinden yorumlama gerçekleştirilir.

Keşfet
EMOT
EMOT Plus
Ultrasonografi
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?