Kübital Tünel Sendromu
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Kübital Tünel Sendromu

• EMOT’ta

Kübital tünel sendromu, dirseğin iç tarafında bir oluk içinde uzanan ulnar sinirin sıkışmasıdır. Ulnar sinir, elimizin yaptığı ince hareketlerin bir kısmından sorumludur. Aynı zamanda yüzük ve küçük parmağımızın hissetmesini sağlayan sinirdir. Sinir bu bölgede çok yüzeysel olduğu için, dirseğimizi bir yere çarptığımızda elektrik çarpılması hissi uyandırır. EMOT uzmanları, şikayetlerin artmasına neden olan pozisyonlardan uzak durması için hastayı bilgilendirir ve tedavi planını belirler. Geç tanı alan ve ilerlemiş bulguları olan (kas zayıflığı gibi) hastalarda ise cerrahi tedavi seçenekleri söz konusudur.

Kübital tünel sendromu ile ilgili merak ettikleriniz

Kübital tünel sendromu nedir?

Kübital tünel sendromu, dirseğin iç tarafında bir oluk içinde uzanan ulnar sinirin sıkışmasıdır. Ulnar sinir, elimizin yaptığı ince hareketlerin bir kısmından sorumludur. Aynı zamanda yüzük ve küçük parmağımızın hissetmesini sağlayan sinirdir. (Şekil 1) Ulnar sinir, dirsek arkasındaki iki çıkıntı arasındaki oluktan geçtikten sonra kübital tünel denilen tünelden geçerek ön kola girer. Dirsek kıvrıldığında tünelin çapı küçülür ve sıkışmaya olan yatkınlık artar. Sinir bu bölgede çok yüzeysel olduğu için, dirseğimizi bir yere çarptığımızda elektrik çarpılması hissi uyandırır.

Kübital tünel sendromu belirtileri ve bulguları nelerdir?

Bulguların başlangıcı genellikle sinsidir. Rahatsızlık, sıklıkla 30-60 yaş aralığında olmak üzere kadınlara oranla erkeklerde üç kat daha fazla görülmektedir. Nadir de olsa çift taraflı olabilmektedir. Yüzük parmağında (4. parmak) ve küçük parmakta (5. parmak) uyuşukluk, karıncalanma en sık görülen semptomlardır. (Şekil 2) Ağrı nadirdir. Semptomlar dirseği uzun süre kıvrık kullanırken, örneğin telefonla konuşurken ve uyurken şiddetlenir. Dirsek ve ön kolun iç tarafında nadiren az miktarda yanma olur. Sinir sıkışma süresi uzadıkça küçük parmak kısmındaki kaslarda zayıflama başlar. Çimdikleme yapmak zorlaşır.

Kübital tünel sendromu neden olur?

Dirseğin uzun süreli kıvrılmasını gerektiren durumlar, örneğin bilgisayar kullanma, telefonla konuşma, araba kullanma, yazı yazma, eli başının altında uyuma sinirin tünelde sıkışmasını kolaylaştırır. Ayrıca geçmişteki dirsek kırıklıkları ve dirsekte oluşan kitlelerin de sinir sıkışmasına neden olduğu görülmektedir. Sinir sıkıştıkça sinir liflerinin iletim kalitesi düşer ve şikayetler oluşur.

Tedavi süreci nasıl ilerler?

Doktorlar, erken tanıda şikayetlerin artmasına neden olan pozisyonlardan uzak durması için hastayı bilgilendirir. Bazen, dirseği daha düz tutan ateller bulguları azaltmada yarar sağlar. Geç tanı alan ve ilerlemiş bulguları olan (kas zayıflığı gibi) hastalarda ise, ameliyat gereklidir. Sıkışmış olan ulnar sinir, dirsekteki oluğundan çıkartılarak sıkışma ihtimali daha az olan başka bir alana taşınır. İyileşme birkaç ay veya hafta sürmektedir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası fizyoterapi gerekmektedir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?