Makrodaktili
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Makrodaktili

• EMOT’ta

Makrodaktili, kemik ve yumuşak dokunun aşırı büyümesi nedeniyle el parmaklarının anormal derecede büyük olduğu nadir bir durumdur. Doğumsal bir el anomalisidir. Tedavide amaç, eli veya ayağı mümkün olan en işlevsel haline getirmek ve en iyi görünümüne sahip olmasını sağlamaktır.

Makrodaktili hakkında merak ettikleriniz

Makrodaktili nedir?

Makrodaktili, kemik ve yumuşak dokunun aşırı büyümesi nedeniyle el parmaklarının anormal derecede büyük olduğu nadir bir durumdur. Doğumsal bir el anomalisidir. Bazen ayakları etkilerken, çoğu durumda elleri etkiler. Makrodaktili olan bazı çocuklarda sindaktili de görülür. Bu, iki parmağın birbirine yapışıklığı durumudur. Etkilenen parmaklar sert ve/veya kavisli olabilir. Bununla birlikte parmakta sertlik, elde karpal tünel sendromu, ağrı ve fonksiyon kaybına neden olabilir.

Makrodaktili belirtileri nelerdir?

Makrodaktili anomalisinde bir veya daha fazla parmak diğerlerinden çok daha büyük olur. Çoğu kişide büyük olan parmaklar el veya ayağın geri kalanıyla aynı oranda büyür. İlerleyici türde olduğunda ise, etkilenen parmaklar elin veya ayağın geri kalanından daha hızlı büyür.

Etkilenen parmaklar genellikle etkilenmemiş parmakların uzunluk ve genişliğinin yaklaşık bir buçuk katı olacaktır. Fakat ilerleyici ise, etkilenen parmaklar oldukça büyük hale gelebilir.

Tanı koyma süreci nasıldır?

Doktorlar, bebeklerdeki makrodaktili belirtilerini çoğunlukla doğumdan kısa bir süre sonra görmektedir. Eğer ilerleyici türdeyse önceden tespit edilemediği durumlar olmaktadır. Röntgen çekimi ve MRI görüntüleme genişlemiş dokular hakkında detaylı bilgi sağlar. Doktorlar bu testlerle yumuşak doku ve kemik tutulumunu tespit eder ve cerrahi tedaviyi planlar.

Makrodaktili tedavisi nedir?

Tedavinin amacı, eli veya ayağı mümkün olan en işlevsel haline getirmek ve en iyi görünümüne sahip olmasını sağlamaktır. Hafif vakalarda tedavi belirli aralıklarla doktor takibinden ibarettir. Daha ciddi vakalarda ise cerrahi gereklidir. Maalesef, parmakların tüm bölümleri (kemikler, tendonlar, sinirler, damarlar) normalden daha büyük olduğundan, etkilenen parmakları inceltmek ve kısaltmak için basit bir prosedür söz konusu değildir.

Eğer makrodaktili tedavisi görecek olan çocuğunuz ise, cerrahi müdahale sonrası dahi parmakların farklı görünüp, farklı hareket edeceğini, normal bir parmak gibi olmayacağını bilmekte fayda bulunmaktadır.

Diğer servisler

Artrogripozis

Artrogripozis, eklemin eğrilmesi ya da bükülmesidir. Eklemler sabit, kavisli veya yerinde donuk haldeki düz eklemlerdir. Tedavide multidisipliner bir yaklaşım daha etkili olmaktadır.

Keşfet
EMOT

Kamptodaktili

Eldeki parmağın tamamen düzeltilemediği, bükülmüş halde olan parmak deformitesine kamptodaktili denir. Konjenital yani doğumsal bir anomalidir. Sıklıkla beşinci parmakta görülür.
Hafif kamptodaktili nadiren ağrıya veya fonksiyon sorunlarına neden olur. Çoğu doktor bu nedenle ameliyat önermez. Parmağın anomali durumu hafifse, doktorunuz büyük olasılıkla bir atel desteği ile fizik tedavi programı önerecektir. Fakat parmaktaki eğrilik daha ciddiyse ve özellikle de kötüye gidiyorsa cerrahi müdahale söz konusudur.

Keşfet
EMOT

Yarık El

Yarık el, elin ortasında bir parmak veya parmakların eksik olduğu, V şeklinde açıklığın bulunduğu nadir bir durumdur. Tüm doğumsal el anomalilerinin yüzde 5’inden daha azını oluşturur. Tedavisinde için birçok farklı cerrahi seçenek vardır. Ebeveynler ve doktorlar çocuğun ihtiyacına yönelik doğru seçenek için değerlendirmeler yaparlar. Zamanlama oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT

Polidaktili (Fazla veya Çoklu Parmak)

Polidaktili, elde fazladan parmak olmasıdır. Bir veya birden fazla olabilir. Bu fazla parmaklar sadece işlevi olmayan bir çıkıntı olabileceği gibi, tam gelişmiş bir parmak şeklinde de olabilir. Fazla parmak genellikle başparmak ya da serçe parmak tarafında olur fakat nadiren aradaki parmaklardan birinde de polidaktili görülebilir. Cerrahi planlamada, özellikle fazla olan parmağın normal parmak ile paylaştığı ortak yapıların iyi değerlendirilmesi önemlidir.

Keşfet
EMOT

Sindaktili (Yapışık Parmaklar)

Sindaktili, bir diğer adıyla yapışık parmaklar en sık görülen doğumsal el anomalisidir. Gelişim sırasında parmakların uygun şekilde ayrılamamasına bağlı olarak iki veya daha fazla parmağın birleşik olması durumunu tarif eder. Tedavisi cerrahi olarak parmakların ayrılmasıdır. Cerrahide zamanlama, hangi parmakların ayrılacağı, kaç seansta ayırma yapılacağı gibi detaylar tedavinin planlanmasında oldukça önemlidir.

Keşfet
EMOT
Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?