Meme Dikleştirme
EMERGENCY CARE
+90 232 441 0 1217/24 Acil Sağlık Hizmeti
Randevu Alın

Meme Dikleştirme

• EMOT Plus’ta

Meme dokusu yumuşak ve hassastır. Bu nedenle gerek zaman içerisinde, gerekse çeşitli faktörlerle deformasyonlar ve sarkmalar meydana gelebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı kadınların estetik ve konfora dayalı şikayetlerini gidermek amacıyla yapılmaktadır. Ameliyatın başarısını doktor seçimi, ameliyat planlaması ve ameliyat sonrası iyileşme süreçleri önemli derecede etkilemektedir.

meme dikleştirme ameliyatı HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Meme dikleştirme operasyonu zorlukları nelerdir?

Uygulama için alanında tecrübeli bir cerrah seçmek ve ameliyat planlaması sırasında tüm beklentilerin doktor ile açık ve net bir şekilde konuşulması gerekmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde değerlendirilen konular meme ölçüsü, meme şekli ve meme cildi, kadının yaşı, ameliyat sonrasında doğum yapıp yapmayacağıdır. Bu değerlendirmelerin yanı sıra aynı zamanda cerrahın hastayı dikiş izleri ve meme ucunun durumu konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

Meme dikleştirmeye başvuran kişi 40 yaş altında ise meme ultrasonografisi, 40 yaş üzerinde ise mamografi taraması gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda hali hazırda kullanılan ilaçlar hakkında doktor eksiksiz bir şekilde bilgilendirilmelidir. Ameliyat günü hastaya eşlik edecek bir refakatçiye gerek duyulmaktadır. Ameliyat öncesinde sigara ve alkol tüketimine son verilmeli ve ameliyattan önceki hafta kan sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı ne kadar zamanda yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı yaklaşık 2 saat sürmektedir. Genel anestezi altında uygulanan bu ameliyatın planlamasında meme küçültme ya da meme büyütme uygulamasına da karar verildi ise aynı operasyon sürecinde bu işlemler de gerçekleştirilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat sonrasında hastaya medikal sutyen giydirilmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında açığa çıkan izler zaman içerisinde minimal düzeye gelecektir. Meme ucunda açığa çıkan hissizlik ve uyuşukluk genellikle iyileşme süreci tamamlandığında geçecektir. Hasta ameliyattan 3 ila 4 gün sonra ağır fiziksel aktivite gerektirmeyen iş yaşamına dönebilmektedir. Aynı zamanda meme dikleştirme ameliyatı sonrasında 3 ay boyunca ağır sporlardan kaçınılmalıdır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında periyodik meme kontrolleri aksatılmamalıdır. 40 yaş üzerindeyse mamografi, 40 yaş altındaysa meme ultrasonu çektirerek ayrıntılı meme muayenesine gitmeleri gerekmektedir.

Görüşmeyi başlat
1
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?